SOHBET KONULARI - 12

www.sufizmveinsan.com
 

1- Taha Sûresi-20/74: Gerçek şu ki: Kim Rabbine mücrim (müşrik; gayrı biri) olarak gelirse işte Cehennem onun içindir… Orada ne ölür (kurtulur), ne de dirilir (sürekli azab, ölme-dirilme yaşarlar). (Hasan Güler “B” Meali)

Elmalılı Meali-20/74- Her kim Rabbine suçlu olarak varırsa, şüphesiz ki ona cehennem vardır. Orada ne ölür, ne de dirilir.

2-Hud Sûresi-11/5: Dikkat edin!.. Onlar O’ndan gizlenmek için sadırlarını dürüp bükerler... Dikkat edin!... Onlar elbiselerine (kişiliğe) büründüklerinde, onların (ğayb olarak) sırladıklarını ve (şahadet olarak) aleni-açığa vurduklarını da bilir... Çünkü O, sadırların zatı olarak Aliym’dir. (Hasan Güler “B” Meali) 

Elmalılı Meali-11/5: Dikkat edin! Görmüyor musunuz, onlar düşmanlıklarını gizlemek için göğüslerini çeviriyorlar. İyi bilin ki, onlar örtülerine bürünürlerken, neyi gizleyip, neyi açığa vurduklarını Allah biliyor. Muhakkak ki Allah, gönülde gizlenenleri de bilir.

3- Hz. Üsâme (radıyallahu anh) anlatıyor:

"Ey Allah'ın Resulü dedim, Şâban ayında tuttuğun kadar başka aylarda oruç tuttuğunu göremiyorum (sebebi nedir?)" diye sordum. Şu cevabı verdi:

-Bu, Receb'le Ramazan arasında insanların gaflet ettikleri bir aydır. Halbuki O, amellerin Rabbülâlemin'e yükseltildiği bir aydır. Ben, oruçlu olduğum halde amelimin yükseltilmesini istiyorum. (Hadis :9-470/3156)

4- Hz. Ebu Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor:

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bir gün elimden tuttu ve şu açıklamayı yaptı:

Allah toprağı cumartesi günü yarattı.

Ondaki dağları pazar günü yarattı.

Ağaçları pazartesi günü yarattı.

Mekruhları salı günü yarattı.

Nuru çarşamba günü yarattı ve onda hayvanları perşembe günü yaydı.

Hz.Adem as.'ı Cuma günü ikindi vaktinden sonra, ikindi ile gece arasındaki gündüz vaktinin en son saatinde en son mahluk olarak yarattı." (Hadis-1664)

5- Bir kimse cennetlik olarak ölünce, büyük veya küçük, yaşı ne olursa olsun, otuz yaşında bir kimse olarak cennete girer ve artık bu yaş ebediyen değişmez. Cehennemlikler için de durum böyledir. (Hadis)

6- İnsanın değeri, iyi gördüğü şeyle ölçülür. (Hz. Ali - Hikmetler ve Sırlar/S:176)

7- İman sahibinin çoğu hali, sıkıntı ile geçer. Elindeki şeyler çok bile olsa, yine de sıkıntı içindedir. Çünkü bağlanmış olduğu birçok prensipler vardır. Onları yerine getirmek güçlüğü içinde kıvranır. Dünyada, ancak hiçbir prensibe bağlı olmayanlar rahat (!) eder. Onlar da hiçbir dine söz vermeyen dinsizlerdir. (A.K.GEYLÂNÎ - 27)

8- Aslından ayrılıp çıkan gariptir. Gurbetin acısı da şiddetlidir.

Bedbaht insan ahirette gariptir, mutlu insan da dünyada gariptir.

Ne mutlu gariplere.  (Arabî-Risâleler – 2/249)

9- "İman nûru, Cehennem ateşini söndürür!", buyuruyor Allah Rasûlü...

Cehennem ateşimiz hâlâ bizi yakıyor ise, bu nedendir acaba?... (Ahmed HULÛSİ-Dosttan Dosta)

 

 

 
 
Derleyen: Hamdi Cenik
İstanbul - 19.07.2007
hamdicenik@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com