SOHBET KONULARI - 5

www.sufizmveinsan.com
 

1- Yusuf Sûresi-12/84: (Yakup a.s.): Onlardan yüz çevirdi ve hüzünden iki gözü beyazlaşmış olduğu halde: “Ey Yusuf üzerine olan gamım (neredesin, Onu hatırımda tutmaya devam et)!” dedi... Artık O (gam ve kederini) yutkunan idi. (Hasan Güler “B” Meali)

Elmalılı Meali: Ve onlardan yüz çevirdi de: "Ey Yusuf'un ateşi, yetti artık, yetti!" dedi. Ve üzüntüden gözlerine ak düştü. Artık yutkunuyor da yutkunuyordu. (12/84)

2- Yusuf Sûresi-12/93: (Yusuf a.s.): “Şu gömleğim ile (babamıza) gidin... Onu (gömleğimi) babamın vechinin üzerine ilka edin (yüzüne sürün), Basıyr (gören) olarak gelir.... Tüm ehlinizi toptan bana getirin!”. (Hasan Güler “B” Meali)

Elmalılı Meali-12/93: Alın şu gömleğimi götürün de babamın yüzüne sürün, gözü açılır. Ve bütün ailenizle toplanıp bana gelin.

3- Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor:

"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın ayakta ve otururken su içerken gördüm, yalınayak ve ayakkabılı olduğu halde namaz kılarken gördüm. Namazdan sağı ve solu üzerine ayrılırken de gördüm." (Kütüb-i Site-İ.Canan/9-405/3095)

4- Sizden herhangi birinizin duası, acele etmediği ve; “dua ettim, fakat benim duam kabul edilmedi!..” demediği taktirde kabul edilecektir. (Hadis) (TIRMIZİ CİLT VI No 3609)

5- İki abdest’i cem eden kabir azabı görmez. (Hadis–H.Osman AKFIRAT-İLAHİ EMİRLER S;126)

6- Akıllının zannı, câhilin yakîninden daha doğrudur.. (Hz.Ali)

7- Kaçımız başımıza gelen her olayı "bu Allah'ın takdiridir, yaşamamız yazılmış, yaşadık " diyerek gönül huzuru içinde o olayı geçiştirebilir? Kaç kişi, "yaşadığımız süre alt tarafı sınırlı yıllardır, bu da geçer "deyip içinde bulunduğu şartlardan yakınmadan; kendini boş vaktinde ilme vererek yarına hazırlamakta?  (Ahmed HULÛSİ)

8- Ayetlerin sırf bâtıni anlamları ile amel edenler küfürdedir. (M. Arabi)

9- Allah için buğz; Allah’ın düzenine, sistemine kafa tutmanın, yine sistemce karşılık bulmasını istemek midir?
”Buğz” un nefsten mi Allah için mi olduğu nasıl ayırt edilecek?

 

 

 
 
Derleyen: Hamdi Cenik
İstanbul - 01.06.2007
hamdicenik@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com