SOHBET KONULARI - 98

www.sufizmveinsan.com
 

İyi niyet, en yakın çevremizden başlayarak, başkalarına yardım yapılmayı gerekli görmek, öğrendikten sonra da bunu etkili biçimde bir şeyler yapmaya çabalamaktır. Bu nedenle yardımcı olmak, paylaşmak gayesi ile sohbet ortamlarında önemli konuları teşkil edecek soru düzeyinde bazı metinleri hazırladık.
Umarım faydalı oluruz.


1- Mâide Sûresi (5) / 67:

Ey (şerefli) Rasûl... Rabbinden sana inzâl olunanı tebliğ et! Eğer yapmazsan, "HÛ"nun risâletini edâ etmemiş olursun! Allah seni insanlardan korur... Muhakkak ki Allah, hakikati inkâr edenler topluluğuna hidâyet etmez!

(Ahmed HULÛSİ -  Allah İlminden YANSIMALAR

2- En’âm Sûresi (6) / 94:

Andolsun sizi ilk defa yarattığımız (durumdaki) gibi (orijininizin farkındalığıyla) FERD'ler olarak bize geldiniz! Sizi hayaline daldırdığımız şeyleri, geride bıraktınız... (Allah) ortakları sanıp şefaatçi edindiklerinizi de sizinle beraber görmüyoruz... Andolsun ki aranızdaki bağ kopmuş ve var sandığınız şeyler sizden kaybolup gitmiştir! (Ahmed HULÛSİ -  Allah İlminden YANSIMALAR

3- Hz. Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor:

Rasûlullah (s.a.v) bir Hadis-i Şeriflerinde buyurdular ki:

-Kim hasta halde ölürse şehit olarak ölmüştür ve kabir azabından korunmuştur, sabah-akşam cennetten rızıklandırılır. (Kütüb-i Sitte: 17-151 / 6499)

4- Allah Rasûlü (s.a.v) bir Hadis-i Şeriflerinde buyurdular ki:

—Ben cennetin ortasındaki köşklere şu iki insan için kefilim:

Birisi, haklı da olsa tartışmayı bırakan, diğeri ise, şaka da olsa yalan söylemeyendir. (İbn-i Arabî Hz. Vasiyetler / 178)

 

 

 
 
Derleyen: Hamdi Cenik
İstanbul - 31.03.2010
hamdicenik@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com