Şampiyonlar Ligi, FB ve Ziko
Dr. Turhan Doğan
 

Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligindeki başarısının değerini anlamak için Real Madrid - Roma maçını seyretmek gerekirdi. Real’li futbolcuların doksanıncı dakikada gösterdikleri performans, ancak finallerde görülecek türdendi. Ve Fenerbahçe, Real’in, Milan’ın o kadar istediğini başardı.

FB’nin yarı finale çıkması için kurada Schalke’yi çekmesi şu anda genel kanaat. İki takımın dengelerini düşündüğümüzde Schalke, FB için bir avantaj olacaktır. Çünkü FB ve Zico, bu başarıya Schalke’den daha aç. Diğer rakiplerin şimdiye kadar göstermiş olduğu performans düşünülürse, diğerleri durumunda FB’nin işinin zor olacağını kabul etmek gerekir. “Arsenal’i de yeneriz, Arsenal çıksın” diyenlere maalesef katılmıyorum. Çünkü Schalke dışında çıkacak takımlarla Kadıköy’de onları Fenerbahçe ile seyretme zevki sadece yanımıza kâr kalır. Bu durumda ben Barcelona’yı seyretmek isterim.

Sırası gelmişken, Fenerbahçe’nin en büyük eksikliği, orta sahada top tutan pas dağıtan göbeğin ağası Tugay tarzı bir futbolcu ve uzun bir santrafor. Alex’e en uygun yer ise göbekle santrafor arası. Bu eksiklikler dışında FB’nin oyuncu olarak büyük eksikliği yok. Selçuk gibi bir futbolcunun FB’ de oynaması ise çok yanlış. Selçuk bunu bir iki kez milli formayı giymesine borçlu yoksa FB’ ye uymuyor.

Avrupa kupası ülke takımları için ne ise Şampiyonlar Ligi de kulüpler için odur. Futbolun kalitesi gerçekten yüksektir. Şampiyonlar liginin Avrupa sınırlarını aşıp bütün dünyayı sarmıştır. Asya’da da gençler tarafından yakından takip edilmektedir. Real’in formasına 100 usd çıkarıp veren gençlerin sayısı az değildir.

Zico Asya’da uzun yıllar futbola emek vermiştir. Futbolcu antrenörlüğünden başlayarak Asya’nın bir numaralı milli takımının teknik direktörlüğünü yapmıştır. Bu FB’nin Asya’daki tanıtımı için büyük katkıdır. 100 dolar verip FB forması alan ve Türkiye’ye gelen dostlarına FB forması sipariş verenlerin sayısı hiç de az değildir. Zico’nun netice itibariyle Türkiye’den sonra Avrupa’daki bir takıma geçmek istediği açık ortadadır. FB bir pişme fırını gibi Zico için. Nihai hedefinde Brezilya’yı da bir gün çalıştırma hayali mutlaka vardır. Zico FB’ de çok eleştirilse de FB şampiyon yapmış ve şampiyonlar liginde çeyrek finale çıkarmıştır. Bunlar CV’ sinde iyi durur. Zico, günün birinde Brezilya’ya dünya kupasını kaldırtsa bile,  teknik direktör olarak bir Parera olmadığı da kesindir.

Bugün FB’ de de zaten ipler Alex ve R.Carlos’un elinde değil mi? Semih’i “striker”(sadece gol vuruşu yapan futbolcu) yapan, Alex’in beslediği toplardır. Kezman’ın kendini toparlayamamasının sebebi de Alex ve diğer Brezilyalılardan alamadığı paslardır. Çünkü striker tarzında oynayan futbolcular ya heptir ya hiç. İstedikleri pasları alırlarsa gol atıp yıldız olurlar veya kayan yıldızlar gibi parlar sönerler.

80’lerde yendiğimiz Porto’yu eleyen Schalke ile çeyrek finalde görüşme dileğiyle.

 

 
 
Dr. Turhan Doğan
Gebze - 11.03.2008
turhan-sufizmveinsan@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com