AIDS'in kaynağı 1930'lara dayanıyor

Dünyanın en etkili bilgisayar modellerinden birini kullanan araştırmacılar, AIDS virüsünün kaynagının, 1930'lara dayandıgını açıkladılar.
ABD'nin New Mexico eyaletindeki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nda çalışan Bette Korber ve meslektaşları, HIV'deki degişimleri ve virüsün ilk olarak ne zaman sempanzelerden insanlara bulaştığını ortaya çıkarmak için bir bilgisayar modeli kullandılar.
Korberve arkadaşlarından oluşan araştırma grubu, konuyla ilgili bir konferansta yaptığı açıklamada. HIV-1'in ilk olarak 1930'lu yıllarda yayılmaya başladığını tahmin ettiklerini söyledi.
Grup, AIDS salgısının başlangıcını tespit etmenin, virüsün hangi yollardan yayıldığını, hayvanlardan insanlara hangi şartlarda bulaştığını ve insan nüfusu içinde ne süratle yayıldığını anlama açısından önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Virüs kandan bulaşıyor
Bilimadamları, dünyada yaklaşık 40 milyon insana bulaştığını tahmin ettikleri HIV'in, Batı ve Orta Afrika'da, virüsün maymunsu ve maymunlarda görülen türü SIV'in, bölgedeki insanlara sıçramasının ardından yayıldığına inanıyorlar.
Afrika'nın bazı bölgelerinde sık sık şempanze avlayan insanların, yaptıkları bu katliamla kan yoluyla bulaşan virüsün yayılmasına da imkan sağladıkları belirtiliyor.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme  Merkezi (CDC) de, virüsün büyük bir ihtimalle. 1930'lu yıllarda bölgedeki şempanzelerin katledilmesi sırasında bulaştıgını tahmin ediyor.
ABD'nin Birmingham Alabama Üniversitesi'nden  Dr. Beatrice Hahn, geçen yıl yaptığı açıklamada, Marilyn adındaki bir şempanzeye bulaşan HIV'nin inceledikten sonra, virüsün hayvanlardan insanlara geçtiğini doğruladıklarını açıklamıştı.

Hakan Kalyoncuoğlu