Zaman

Farz edin ki, her sabah hesabınıza USD 86.400 kredi veren bir bankanız var ama bir günden diğerine hiç bakiye devretmiyor.

Tutarı ne olursa olsun, kullanmadıgınız bakiye miktarı her akşam iptal ediliyor. Böyle bir durumda ne yapardınız? Tabi ki son kuruşuna kadar çekerdiniz....

Aslında hepimizin böyle bir bankası var. Adı ZAMAN Her sabah, hesabınıza 86.400  saniye kredi veriyor. Her akşam ise iyi şeylere yatırım yapamadıgınız kısmını silip, hesabınıza zarar kaydediyor.

Hiç devretmiyor. Kredi miktarından bir kuruş fazla kullandırmıyor.

Hergün size yeni bir hesap açıyor. Her akşam günün bakiyesini yakıyor. Eğer günlük depozitolarınızı kullanmadıysanız, bu zarar sizindir. Geriye dönüş yok. Yarından avans çekmek yok.

Bugünü, bugünkü depozitonuzla yaşamalısınız. Ona yatırım yapın ki, size saglık, mutluluk ve başarı olarak geri dönsün.

Zaman akıp gidiyor, gününüzü gün etmeye bakın....

BİR SENE' nin kıymetini anlayabilmek için sınıfta kalan bir ögrenciye sorun.

BİR AY' ın kıymetini anlayabilmek için, prematüre bir bebeği dünyaya getiren anneye sorun.

BİR HAFTA' nın kıymetini anlayabilmek için, haftalık bir derginin editörüne sorun.

BİR DAKİKA' nın kıymetini anlayabilmek için, treni henüz kaçırmış bir kişiye sorun.

BİR SANİYE' nin kıymetini anlayabilmek için, bir kazayı kıl payı atlatmış bir kişiye sorun.

Sahip olduğunuz her anı değerlendirin. Daha fazla değer verin. Çünkü onu çok özel birisiyle, zamanınızı harcamaya değecek kadar özel birisiyle paylaştınız.

Şunu unutmayın ki zaman kimseyi beklemez. Dün artık mazi oldu. Yarın ise muamma, bugün ise avuçlarımızın içinde... Bize sunulmuş bir armagandır.

Dostlar nadide mucevherlerdir, şüphesiz. Sizi güldürür başarı için cesaretlendirirler. Size kulak verir, sizinle övgü sözlerini paylaşır ve herzaman kalplerini size açmaya hazırdırlar,
Dostlarınıza nekadar değer verdiğinizi gösterin... Bu yazıyı dost bildiginiz herkese gönderin. Eğer size geri dönecek olursa, bir dostluk cemberiniz olduğunu göreceksiniz.

(Bu yazı Newsweek Dergisinden alıntıdır.)

Aykut Türkşana