Mars'ta Su Var Ama Hayat Yok

NASA'daki uzmanlar, oksijen iyonu oluşumunun yaşamın temel taşlarını tahrip ettiğini açıkladı.

ABDnin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bilim Adamları Mars’ta hayat olmamasının gerekçelerini açıklarken kızıl gezegenin atmosferinden sızan yoğun mor ötesi ışınların yüksek seviyede oksijen iyonu oluşumuna neden oldugunu belirttiler. Bu iyonlar gezegenin yüzeyinde bulunabilecek organik molekülleri tahrip ediyor. NASAJet Propulsion laboratuvarı yetkilileri İyonların yok ettigi organik moleküllerin yaşamın temel taşları olduklarına da dikkat çektiler.

Laboratuvarda gezegenler uzmanı olarak görev yapan Dr. Albert Yen. "Mars gezegeninin yüzeyindeki ortamın aynısını   laboratuvarımızda   yarattık. Bunun sonucunda mor ötesi radyasyon mineral tanecik yüzeyleri, atmosferdeki oksijen ve aşın derecede kuru havanın süperoksit iyonları meydana getirdigini gördük” açıklamasında bulundu. Dr. Yen "Gün boyunca oluşan bu süperoksit iyonları hayatın başlamasını tamamıyla imkansız kılıyor" dedi.

Yüzeyin Altına Bakılacak

Bununla birlikte "yaptıklan deneylerin. geçmişte Mars gezegeninde yaşam olup olmadığı konusuna cevap getirmedigini” kaydeden Yen. “Yaşamın  gezegenin altındaki katmanlarda ya da kayaların içlerinde olabileceğine” işaret ederek. “Bu bölgeler süperoksit iyonların etkisine maruz kalmıyor. Ancak yüzeyin ne kadar altına bakmamız gerektiğini henüz bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

Bilimadamı Bruce Murray ise, yaşamı yok eden oksitleyici katmanların Mars yüzeyinin ne kadar derinine kadar gittiği bilindiği taktirde daha alt katmanlarda  yaşam olup olmadığının araştırılabileceğini söyledi.

NASAnın 1970'li yıllarda Mars gezegenine yollladığı Viking uzay aracları. gezegenin yüzeyinde herhangi bir herhangi bir organik maddeye ratlamamışlardı. Meteoritlerin taşıdığı organik maddelerin bile Mars yüzeyinde barınamadığını farkeden bilginler, bunun nedenini araştırdılar ve sonunda oksidan maddelerin organik molekülleri öldürdüğünü saptadılar.

Hakan Kalyoncuoğlu