Mavi mi?

Güneşli ve bulutsuz bir havada gökyüzüne dikkatle bakın. Gözlerinizi ovuşturup tekrar bakın. Hatta elinize bir dürbün alıp tekrar tekrar bakın. Artık gözünüzü yeryüzüne döndürebilirsiniz. Aklınızda çok  hoş bir görüntü kalacaktır. Masmavi bir gökyüzü. Son derece doğal ve canlı bir renk. Belki tekrar bakmak bile isteyeceksiniz.

Bir süre bekleyin akşam olmasını. Sonra akılınızda mavi olarak kalan o gökyüzüne bir daha bakın. Gözlerinizi ovuşturup tekrar bakın. Hatta elinize bir dürbün alıp tekrar tekrar bakın. Bu sefer mavi gökyüzü kayıp oldu sanırım.(?) Artık karanlık bir uzay görüntüsü ile karşı karşıyasınız.

Nereye gitti mavi gökyüzü. Yoksa sadece Dünya`nın Güneş`e bakan tarafında mı gökyüzü var. Tabiki değil. Bugün bunu o kadar iyi biliyoruz ki böyle bir şeyi düşünmeye bile gerek duymuyoruz. Acaba Dünya üzerinde ilk yaratılan düşünebilen varlıklarda böyle bir sual oluşmuş muydu?

Aslında bu yazıda dikkatinizi çekmek istediğim çok daha farklı bir konu var. İnsanın yanılgısı ve yanılgısının önüne geçebilecek tek şey şuuru.

Gündüz vakitlerinde gökyüzüne baktığımızda, onun bir rengi olduğunu düşünmekteyiz. Geceleri ise gökyüzüne değil uzayın derinliklerine bakmaktayız.(?) Hatta bize sorsalar gökyüzü ne renktir diye kendimizden gayet emin bir şekilde sorunun basitliğini de alaya alarak “elbette mavi” şeklinde bir cevap veririz.

Peki geceleri baktığınız yer gökyüzü değil mi? Aradaki fark ne?

Evet arada fark diye bir şey yok. Gece olsun gündüz olsun gözlerimizi yukarı çevirdiğimizde gözümüzün önündeki ilk yapı gerçekte saydam, renksiz bir gökyüzü. Eğer biri gökyüzü ne renktir diye sorarsa, ona verilecek en doğru cevap renksiz, saydam, şeffaf kelimelerinden biri olacaktır.

Gündüzleri bu gerçeği gözlerimizden saklayan perde nedir sizce? Neden gündüzleri gökyüzü mavidir? Basit bir cevap vermek gerekirse Güneşten gelen beyaz renk ışık atmosfere girdiğinde prizmadan geçmişçesine kırılarak yanlızca mavi rengi geçirmektedir.

Renksiz olan bir şeyin böylesine canlı bir mavi olarak gözükmesi inanılmaz bir şeydir.

Bu belkide Özdeki Mutlak Bilincin kendindeki bu mananın, son derece kısıtlı ama ibret verici bir şekilde dışa vuruşudur.

Evren saf enerjiden meydana gelmiştir. Her şey bu enerjiden meydana gelmesine rağmen bu enerji saflığından hiç bir şey kaybetmemektedir. Tıpkı gökyüzü mavi gözükmesine rağmen gerçekte saydam oluşunun değişmemesi gibi…

Peki gökyüzüne mavi rengi veren Güneştir ama evrenin özündeki saf enerji boyutuna bunca farklı şekli veren nedir sorusunun cevabı ise kanatimce Bilinç olmalıdır.

Bu durumda en basit cevapların bile bizi gerçeklerden ne kadar alı koyduğunu dikkate alarak her soruyu derinlemesine düşünerek cevap vermeliyiz. Bundan sonra mavi gökyüzü derken durup bir daha düşüneceğimiz gibi, kötü yada iyi insan derken durup kaç kez düşünmeliyiz???

  Serter Saltık  
(İTÜ Fizik Müh.)