Ayetler ve Meyveler

 

Kuran, kainat kadar büyük bir İLİM denizidir. Kainatın, yaratılmışın ve gerçeklerin şifrelenmiş bir anlatımı ve özetidir.

Muhtelif meyveler (ki ikişer çift olarak yaratıldığı bildirilmiştir. 13/3) çeşitli ayetler gibidir.

Meyvelere düşünerek ve ibretle bakıp , yapısı ve gayesi anlaşılır.

Meyvelerin genelde üzerinde ince bir zar bulunur. Bu, ilk görünen manadır ki bu zar, meyvelerin dış kirlerden ve bozulmadan korunması ve meyveden faydalana mayacak olanların ulaşmaması içindir.

Zeytin, ceviz, fındık ve benzerleri gibi yağlı meyveler ise dahada ibret doludur.

Ceviz, ağa çtayken üzeri dikenli gibidir bu kabın altında yeşil, yenmeyen bir kabuk daha bulunur, bunun altında ise sert bir kabuk bulunur, bu kabuklar geçilince içinden beyne benzer bir etli kısım çıkar , adeta beyne hitab ediyor.

Bununda üzerinde bir zar vardır bu zarın altından yenecek meyve içi çıkar ki esas kısım, mana, nur, şifa ve fayda buradadır.

İlerisinde, iç meyveninde içinde yağı bulunur, bu yağ , insan içinde kendisine ateş değmesede yanan, şifa, kuvvet, nur kaynağıdır.

Esas mana, gözle görünmeyen ve insan içinde zuhur eden bu nur ve manadır ki; kişinin içindedir. Başkasına bu nuru ve faydayı yeterince aktaramaz. H er kişi, o meyveyi kendisi yeyip, hazmedip kendi içinde zuhur eden nuru ve manası ile şifa, fayda ve onunla yolunu aydınlatacağı nuru, mecal ve kuvveti bulur.

Fındıkta benzer durumdadır kabuklarının altından kalbe benzer bir iç çıkar. İçindeki mana ve fayda, kalbe hitab eder ve şifa verir.

Turisina