Misafir

 

Çoğu zaman itiraz ve serzenişlerime, bazen  isyanıma rağmen  her tür evcil hayvan evimizi ziyaret etti, misafirimiz oldu. Kedi, köpek, balık ve kuşlar, su semenderi, su kaplumbağası, tavşan,ördek yavrusu,papağan aklımda kalanlar...
Ancak misafiri kim getirirse getirsin neticede ağırlaması, bakımı,temizliği  çoğunlukla üzerime kaldı.
İsyanım da ondan ya zaten.
Ama ben de pek rahat durmuyorum galiba. İçerdekiler yetmiyormuş gibi, balkona kumruları  ve serçeleri alıştırdım,onları besliyorum. Bir de çiçeklerim var.

Sabah olunca  muhabbet kuşunun,kanaryaların, balıkların yemini, köpeğin yemeğini, çiçeklerin suyunu veriyorum. Kumrulara da kanarya ile muhabbet kuşunun  yeminden veriyordum. Bir gün, acaba doğru mu yapıyorum diye düşündüm. Kedi ile köpek etobur, ama  yiyecekleri tıpatıp aynı değil, kanarya ile muhabbet kuşu, yemleri benzer, ama aynı değil. Onların yemi kumruya uygun olmayabilirdi. Soluğu kuşçuda aldım. Yanlış yapıyormuşum. Kumru, kanarya yemini yer, ama boşa yermiş. Beslenmezmiş. Kumruya buğday verilirmiş.

Bir an “hepsi rızk değil mi?” diye düşündüm. Hep aynı yemi yeseler ne olur sanki,beni uğraştırmasalar,yormasalar. Hem misafir umduğunu değil bulduğunu yer. Ama , “olmaz” dedi ya kuşçu. Gerçekten de doğru söylemiş.Rızk diye çiçeği kuş yemi ile ,kuşu balık yemi ile köpeği su ile,kumruyu toprakla  besleyecek halim yoktu ki!..

Rızkın maddi olanı vardı, manevi olanı vardı. Her varolan belli bir yapı ve varoluş  gayesi ile zuhur etmişti ve  bu yapı ve varoluş gayesi doğrultusunda da rızıklanacaktı.

Onlar misafirdi ,güler yüz,tatlı dil bekler,bulduklarını değil,umduklarını, yapılarına göre,yiyebilecekleri yemekleri  beklerlerdi. Öyleyse tembellik etmek yoktu.
Üstelik, misafir bereketiyle gelir demişler.

Her sabah , bazen  sevgiyle konuşarak,bazen her birinin yemliğine ayrı ayrı yem koymaktan yorularak ,artık gitseler diye söylenerek beslediğim misafirlerimin bir gün bana, bütün bunların  EL- MUKİT isminin manâsı  ile oluştuğunu öğreteceklerini, benim onların rızıklanmasına vesile olduğum gibi onların da benim rızıklanmama vesile olacaklarını nereden bilebilirdim.

Doğruymuş,misafir bereketiyle gelirmiş.

Aytül Ardor
http://afyuksel.com
29
.01.2001