Organ Nakli Meselesi

 

merhaba

geçenlerde sizin hazırladığınız bir sayfa ya rastladım orada organ nakli konusunda ölünün kendisine yapılanları görüp hissettiğini ve organlarının alınmasından dolayı azap çektiğini yazmışsınız bu ilme yani ölümden sonrası hakkındaki bilgilere nasıl ulaştınız bilmiyorum ama bence son derece saçma bunlar.

şimdi size bir şey anlatacağım,

uhud'da hz.hamza'nın organları çıkarılarak parçalanmış cesedi ile karşılaşan efendimiz ne yaptı ?

dedi ki "and olsun seni bu hale koyanlardan bir kısmını aynı şekilde öldüreceğim!"

nasıl yani ?  yoksa bu bir intikam yeminimiydi ?

bir peygamber tüm davasını unutup savunduğu, topluma yerleştirmeye çalıştığı onca fikri, mücadelesini unutup bizzat kendisinin daha önce yasaklamış olduğu intikam, kin tutma, kan davası gibi şeyleri telaffuz etmişti.

ama ne yaptı hemen aklı başına geldi, belki de uyarıldı... ve onun bu yeminini duyan tüm insanların yanında hata ettiğini ve bu yeminini tutmayacağını yerine kefaretini ödeyeceğini söyledi.

yani bir şey oldu ki iki cihan peygamberine, insanların en yücesine, kim olduğunu bile unutturdu....

ne oldu peki ?

hamza öldü!

ama orada pek çok insan daha ölmüştü. muhakkak onlar içinde üzüldü. ama bu durum ispatlar ki hamza'yı oradaki herkesden daha fazla seviyordu. öyle seviyordu ki onu kaybetmiş olmak ona bir an için peygamberliğini dahi unutturup bir intikam yemini etmek suretiyle büyük bir hata yapmasına sebep oldu.

peki sonra ne oldu ?

tüm şüheda toplandı, defnedildi...

ama dedi ki efendimiz "hamza'yı orada öylece bırakın!, kıyamette rabbim onu kurdun kuşun midesinden toplayarak diriltsin"...

. . . . . .

siz bu ilme nereden ulaştınız da böyle yazıyorsunuz bilemem fakat ben bir müslüman olarak dünyada hiç bir insanın ne geçmişte ne de gelecekte resulullahtan daha fazla ilme sahip olmayacağına inanıyorum.  onun tüm ilimlerden haberdar olduğuna inanıyorum. ayrıca pek çok defa da ölülerle konuştuğu hadislerde belirtilmiştir.

bu zat ki o ilimlere sahip biri olarak belkide dünyada en sevdiği insanı savaş meydanında kurdun, çakalın, akbabanın parçalayıp yemesi için bırakıyor.

sizin dediğiniz gibi olsa, ölüler kendisine yapılanlardan eziyet duysa idi muhakkak peygamber onu, bu kadar çok sevdiği birini öylece bırakmazdı. çünkü o ölümden sonra olacakları en iyi bilen kişidir.

bence siz bir daha düşünün!

organ nakli başka bir konu, ona bende karşıyım, bambaşka sebeplerle. ama önümde böyle bir vaka varken ölüp gittikten sonra organlarım alınırsa acı çekeceğime kimse beni inandıramaz....

saygılar

 

Timur Özalp
http://afyuksel.com
02.5.2001