Philips e-posta kavramını değiştiriyor

Philips'in yeni PC kameraları ile elektronik mesajlara eğlence katıyor. Artık sevdiklerinize mesajlarınızı sesiniz ve kendi görüntünüzle verebilirsiniz.

Philips'in yeni PC kameraları, Çırağan Sarayı'nda yapılan bir toplantıda tanıtıldı. Boğaziçi Bilgisayar tarafından Türkiye pazarına sunulan ürün ailesi, PCA635VC paralel port, PCA645VC USB ve PCA655VC VGA snapshotlı USB kameralarından oluşuyor. Model isimlerinin karmaşıklığına karşın bu kameraları kullanmak çok kolay. Philips ve Boğaziçi yetkililerinin iletişimde yeni bir çığır açacağını söylediği kameralarla artık video-posta yollamak çok kolay. Ürünlerin, yüz yüze iletişimin tercih edildiği Türkiye'de büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Ses resim ve video klipler kaydetmeyi sağlayan kameralarla bir çok uygulama gerçekleştirmek mümkün. İletişimi eğlenceli hale sokan videopostalar üretilebilir, yüz yüze chat yapılabilir, video konferanslar gerçekleştirebilir, hareketli ya da sabit görüntülerle web siteleri hazırlanabilir.

Karşı tarafın yazılıma ihtiyacı yok Philips paralel port kameraları paketinde bir Videogram Creator yazılımı geliyor. Sıkıştırılmış video postalar yaratmaya yarayan bu yazılımı da video klibinizle birIikte yollayabiliyorsunuz. Böylece karşı tarafın sadece bir ses kartına sahip olması görüntülü ve sesli mesajırtızı alması için yeterli.

USB teknolojisindeki öncü yaklaşımını sürdüren Philips'in USB kameraları, tak-çalıştır özelliğine sahip. Windows'98 platformunda çalışan USB kameralarında elektrik, görüntü, ses ve kamera ayarı yapan yazılım komutları tek bir USB kablosuyla aktarılıyor. White balence etkisini kontrol edilebilen bu ürünlerden PCA655VC VGA modeli snapshot düğmesiyle yüksek kaliteli fotoğraflar sağlıyor.

Mikrofonu içinde hazır taşıyan Philips PC kamera ailesinin KDV hariç ücretleri paralel port ürünleri için 169 dolar, USB ürünleri için 189 dolar olarak belirlenmiş.

 

Hakan Kalyoncuoğlu
Araştırmacı - Yazar