Wap Yeni Yılda Tarihe Karışacak

Microsoft'un WAP için ürettiği yazılımları rafa kaldırdığını söyleyen Ankara Bölge Müdürü Ekrem Yener, yazılım devrinin WAP'ı geçici bir teknoloji olarak gördügünü belirtti. WAP uyumlu cep telefonlan ya da avuçiçi cihazlardan intemete ulaşmak için sürekli teknik olarak bir 'erişim kapısı'ndan geçmek gerektiğini ve WAP ile intemetten çok sınırlı şekilde yararlanılabileceğini kaydeden Yener, intemetin büyük bir platform olduğunu, bundan daha geniş yararlanılabilecegini söyledi.

Yeni Yazılım, Yeni Cep Telefonları

Yener, Microsoft'un, intemetten istenilen ölçüde yararlanmaya olanak tanımayan WAP yerine yine cep ve el cihazlanndan herhangi bir erişim kapısı olmaksızın, doğrudan web sitelerine ulaşmayı saglayacak yazılımlar üzerinde çalıştığını kaydetti. Yeni yazılımlarla cep ve el cihazlanndan kişisel bilgisayarlardan olduğu gibi intemete erişilecegini ifade eden Yener, "WAP, birkaç ay içinde tüm dünyada eskimiş bir teknoloji olacak" dedi.
Microsoft'un cep telefonu üreticisi Ericsson ile bir platform kurduğunu, büyük ekranlı PC düzeyinde internetten yararlanmaya imkan veren cep telefonlarının tasarlandıgını kaydeden Yener, yeni cep telefonlarının yılbaşında piyasaya çıkacagını belirtti.

Akıllı Telefonlar Geliyor

Yener, yeni teknoloji için denemelerin sürdügünü. Yeni teknoloji sayesinde cep telefonlan ile internetin tüm imkanlarından    yararlanılabileceğini ifade etti. Yener, şunları söyledi:
"WAP'da kullanılan her şey grafik tabanlı değil. Standart. büyük ekranlı internet Explorer gibi görüntü veren telefonlar gelecek. Bu telefonlardan internete erişilecek ama artık WAP olmayacak. Yani smartfonlar (akıllı telefonlar) olacak. PC'lerdeki gibi renkli otomatik web sitelerine bağlanan. dokunmatik ve büyük ekranlı ve sesle komutlandırılabilen telefonlar olacak. Bu telefonların prototipleri de hazır."
Yeni yazılımlarla intemetin tüm boyutlannı ceplere indirecek olan yeni telefonları 'mikro internet gezgini' diye nitelendiren Yener". Bu telefonlarla dünyanın her yerindeki web uyumlu telefonların da yeni teknolojinin piyasaya çıkması ile demode olacaçını belirtti. Yener, "Bugün nasıl iki yıl önceki telefonlar piyasada yoksa, iki sene sonra da bugünkü telefonlar olmayacak" dedi.

Hakan Kalyoncuoğlu