YAŞAMIMIZDAKİ

SAATLERİN ÖNEMİ

Uzun bir yolculuğa çıkan kişi iyi bilir.Saatlerın kayması doğal vücut ritmini alt-üst eder.Gündüzleri insan kendini yorgun hisseder,başağrısındanve dikkat zayıflığından şikayetçi olur.Ruh hali iniş çıkışlar gösterir.Bu durumda insan yatma vaktini dört gözle bekler.Bunun nedeni şudur:İçimizdeki saat her insanda tik-tak eder.Tıpkı vücut ısısı,tansiyon,kaaalp frekansı ,hormon miktarı gibi,Bu saat vücut fonksıyonlarımızı idare eder.Gündüzleri aktif olmamıza,geceleri de uyumamıza yardımcı olur.Kısacası gün 24 saattir ve biz 24 kez değişiriz.Bunun sağlığınız ve kendinizi tümüyle iyi hissetmeniz açısından önemi nedir?Biyologlar,doktorlar,Farmakologlar bu olağanüstü duruma kronobiyoloji adını veriyorlar.Öylese şimdi bir gün içinde vücut fonksiyonlarımızın   nasıl değiştiğini görelim.

06.00

Kortizon salgılanmasıyla organizma uyanır.Bu uyanma vücut için kendini yavaş yavaş kalkmaya hazırlama işaretidir.Metabolizma hareketlenir ve o günün işleri için enerji ve protein hizmete hazır olur.

07.00

Vücut hala zayıf bir safhadadır.Bu nedenle bu saatte ağır spor yapmaktan kaçının.Çünkü kalbe ve dolaşıma gereksiz yere yüklenilmiş olur.Spor yerine güzel bir kahvaltı edin,çünkü sindirim organları bu saatte iyi çalışır:Karbonhidratlar bu saatte bizim için yararlı olacak enerjiye çevrilir.(Geceleri ise yağlar)

08.00

Bu saat cinsel yaşamınız için en iyi zamandır.Çünkü bezler fazla miktarda hormon salgılarlar.Romatizması olanlar uzuvlarındaki ağrıyı gün boyu daha kuvvetli hissederler.Sigara tiryakileri için durum farklı değildir.Kahvaltı sigarası damarları her zamankinden daha fazla daraltır.

09.00

Vücudun dinç kuvvetli olduğu saattir.Herhangi bir hastalık için iğne olacaksanız bu en doğru zamandır.İğnenin ateş ve şişme gibi yan etkileri ender olarak görülür.Vücudumuz röntgen ışınlarına karşı daha dirençlidir.

10.00

Organizma şimdi faaliyete ,harekete hazır durumdadır.Fazla enerjiktir,vücut en yüksek ısısına ulaşmıştır,verimliliğiniz en üst düzeydedir.Kısa süre belleği iyi durumdadır.İnsan yaratıcı ve dinamik olur.Fakat dikkat edilecek nokta şudur:saat 10-12 arası enfarktüs olaylarına sık rastlanır.

11.00

Vücudumuzun tam formda olduğu bir saattir.Kalp ve dolaşım o kadar zinde durumdadır ki  yapılan muayenelrde kalpteki bir bozukluk gözden kaçabilir.Verimli olmaya programlanmışızdır.Sanki savaşa hazır durumda gibiyizdir.Hazır cevapdır ve özellikle hesap işleri ,matematik ödevleri rahat ve iyi bir şekilde hiç zorlanmadan yapılabilir.

12.00

vücudun dinlenmeye ihtiyaci vardir.Dikkat azalır ve insana uyku basar .Midedeki asit miktarı fazlalaşır.(Hatta bir şey yemesek bile),beyindeki kan azalır,çünkü kan sindirim organlarını desteklemesi için mide tarafından kullanılır.

13.00

Vücut formdan bir hayli düşmüştür.Verimlilik gün ortalamasının %20 aşağısındadır.Bütün organlar en alt düzeyde çalışır.Sadece safra yemeği hazmettirmek için   faaliyettedir.

14.00

Kendimizi bitkin hissederiz ,çünkü tansiyon ve hormon düzeyi düşmüştür.Diş hekiminden korkanların  bu saate randevu almaları  gerekir.Çünkü bu saatte acıyı daha az hissederiz.Lokal anestezi uzun süre devam eder (30 dakika)Sabahları bu süre 12 dakika ,akşamları ise 19 dakikadır.

15:00

Yeni işlere hazır olun .Enerjimiz geri gelmiştir, belleğimiz  tam formundadır.İkinci kez verimliliğe yaklaşırız , gerçi bu verimlilik sabahkinden azdır.

16:00

Spor faaliyetleri için en iyi saattir.Tansiyon ve dolaşım çok iyi durumdadır.Antrenmanlar için de en iyi zamandır.Asit önleyici ilaçların etkisi bu saatte çok iyidir.

17:00

Organların faaliyeti üst düzeydedir. Kuvvetimiz artar, oksijenin harcanması fazlalaşır. Böbrekler ve mesane çok çalışır. Tırnakların ve saçın en çabuk uzadığı zamandır. Fakat mide ülseri olan hastalar için durum kritiktir.

Öğleden sonra geç saatlerde ve akşamın ilk saatlerinde midedeki asit miktarı fazlalaşır. Saat 17’ ye doğru mide kanamasından dolayı hastanelere gelenlerin sayısı artar.

18:00

Akşam yemeği için iyi bir saattir: Pankreas bu saatte özellikle aktiftir. Karaciğer bile alkole karşı her zamankinden daha hoşgörülü ve dayanıklı sayılabilir.

19:00

Kan basıncı ve nabız genelde bu saatte tembelleşir. Bu nedenle : Kan basıncı düşüren ilaçlar konusunda dikkatli olmalısınız. Bu ilaçlar tehlikeli olabilirler. Sinir sistemi üzerinde etkili ilaçların tesir derecesi de bu saatte oldukça fazladır.

20:00

Karaciğerdeki yağ düzeyi düşer ve harcanmış kan kalbe tekrar her zamankinden daha fazla akar. Alerjisi olanlar astımlılar ilaçlarını bu saatte almalıdırlar. Etkisini hemen görülür. Antibiyotikler de az dozda alınsa bile etkileri en üst düzeyde olur.

21.00

Sindirim organlarının günlük görevi sona ermiştir.Davetleri sevenler dikkatli olmalıdırlar: yenen     her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalır ve bu durum tehlikelidir.Kalan yemekler barsak sahasındaki mukozaya hücum eder.o yüzden bu saatte özellikle kilolu olanlar yemek konusunda dikkatli davranmalıdırlar.

22.00

Bu saatte vücudumuzun polisi akyuvarlar özellikle aktiftir..Sayısı azaltılması gereken ilaçlar için bu çok elverişli  bir saattir.Bu ilaçlar yanlış zamanda alındığı taktirde enfeksiyon tehlikesi fazlalaşır.Sigara içenlerde son sigaralarını içmelidirler.Çünkü bu saatten sonra vücut nikotin gibi zehirleri daha zor atar.

23.00

Organizma gün boyunca aktif bir şekilde faaliyet gösteren stres hormonu salgılamasını durdurur.Bu saatte sakinleşiriz,rahatlarız,gevşeriz.Tam dinlenme saatidir.Metabolizmanın faaliyeti en alt düzeydedir.Tansiyon ,kalbin frekansı   ve vücudun ısısı düşer.Gebelerde doğum sancıları çoğu zaman bu saatte olur.Çünkü sancıya neden olan hormonların salgılanması üst düzeydedir.

24.00

Uyuduğumuz sırada deri hücreleri durmadan çalışır.Gündüzde olduğundan daha sık bölünürler.Ve ilk rüya safhası bu saatte başlar.İlk yarım saat içinde rüya görmeye başlarız.

01.00

Verimliliğimiz en alt düzeydedir.Bu saatte hala çalışanlar hata yaparlar,dikkat son derece azalır.Çünkü vücut kendini uyumaya programlamıştır.Kısa sürede en derin uykuya dalınır.

02.00

Araba sürenler bu saatte dikkatli olun .Çünkü görme zayıflar,görünenlere karşı tepki yavaşlar.Bu nedenle trafik kazaları da bu saatte sık olur.Vücudumuz soğuğa karşı aşırı derecede hassastır.Çabuk üşürüz fakat derimiz acıya karşı fazla hassas değildir.

03.00

Bedensel ve ruhsal olarak karanlık bir safhada. Melatonin hormonunun salgılanması bizi tembelleştirir ve oldukça kararsız yapar intihar edenlerin sayısı fazlalaşır

04:00

Stress hormonundan enerji kazanırız enfarktüs krizleri saat 04 ile 06 arasıda özellikle fazladır çünkü kan basıncı oldukça fazla yükselir, kalp damarları çabuk gerilir. Gebe kadınlar içinde degişik bir durumdur çünkü yapılan araştırmalara göre bebekler daha çok saat 04 ile 05 arası dünyaya gelir.

05:00

Bu saatte vucuttaki erkeklik hormonu çok fazla salgılanır. Stress hormonun konsantrasyanu bizi faaliyete geçirmiştir. Bu hormon gündüzdeki degerinin tam altı katına çıkar yani hormon salgılaması en üst düzeye çıkmaya hazırlanmaktadır. Vucudumuz harakete geçer, kaybolan enerji yeniden geri gelir artık yeni bir güne başlamak için vucudumuz hazırdır.  

  Dr.  Işıl Yurdaışık

 

KAYNAKÇA:
TIPATIP  DERGİSİNDEN ALINTIDIR.