Diyabet
Dr. Güçlü Ildız
 
 

Kan şekeri yüksekliği, bedenin doğası gereğidir. İç organlar ilerleyen yaşla birlikte insüline karşı direnç geliştirir. Kimisi 80'li yaşlarda bu durumla karşılaşırken kimilerinde 50'li yaşlarda başlayabilir. Genetik yatkınlığın da bu duruma gelinmesinde önemi vardır ancak her kan şeker yüksekliği bir hastalık değildir.
Burada önemli olan, dokuların şeker kullanma kapasitesini olabildiğince arttırmaktır. Bu amaçla önerilerimi aşağıda sunuyorum.

1. Düzenli günlük fiziksel aktivite gereklidir. Her birey, kendi performansına göre fiziksel aktivitesini ayarlamalıdır. Önce kapasite belirlenmelidir. Tempolu bir biçimde ne kadar süre yürüyebilirseniz, bu tempoyu 1 ay boyunca sürdürün. Her ay temponuzu ve yürüme mesafesini arttırın. Bu egzersiz günde en az 1 saat olmalıdır. Tempolu yürüyüş dokuların insüline olan direncini azaltarak şeker kullanımı arttırır ve kan şekerinin ayarlanmasını kolaylaştırır.

2. Kan şekerini vücudunuz ayarlayamıyorsa nedeni sizsiniz. Sorumluluk sizindir. Haliyle sadece ilaç kullanmakla bu iş olmaz. Sorumluluğu alıp gereken yapılmalıdır. Yapılacak ilk şey 1. maddedir.

3. Thioctacid (alfa lipoik asit) şekerin dokudaki tahribatını önler. Beyinde antioksidan etki göstererek beyin kapasitesini arttırır. Her sabah 1 adet aç karna, kahvaltıdan yarım saat önce kullanılmalıdır. Bu ilaç tamamen doğaldır. Emekli sandığı ya da SSK recetesiyle alınabilir.

4. Chromium ya da crom, insülin direncini azaltır. Günde 1 adet alınmalıdır. ES ya da SSK karşılamaz. Lamberts firmasının chromium complex ürününü öneririm.

5. Neurogriseovit amp. igne. Bir kutuda 5 doz bulunur. 3 günde 1 kez kalçadan vurulmasını öneririm. İçinde B vitaminleri vardır. B vitamini, hücresel düzeyde hücresel harabiyetin önlenmesinde be beyin hücrelerinin korunmasında çok faydalıdır. Bu ignenin 2 ayda bir, 3 er gün aralarla kullanılmasında büyük fayda olacaktır.

6. Et, yağ, sebze ve meyveler serbest olmalı, beyaz unlu mamüller ve şeker kullanılmamalıdır.

7. Tatlandırıcı, canderel, kullanmayınız.

8. Tatlandırıcı içeren yapay tatlıları yemeyiniz. Bunların yerine hurma vb. meyveler tercih ediniz.

9. Süt içmeyin.

Sevgi ve selamlar

 

 
 

Dr. Güçlü Ildız
İstanbul , 20.11.2008
Nöroloji Uzmanı
http://sufizmveinsan.com