En Hayırlı Tatil; Umre
Tabip Dr. Mevlüt Katırcı
 

Allah’a hamd olsun ki, sonunda tarifi imkânsız bir nimetle mükâfatlandırdı. Bu fakir kulunu misafirliğe layık gördü de huzuruna çağırdı. İnşallah gidemeyen kardeşlerimize de nasip olur, ben fakire de tekrarı kısmet olur. Gitmesi yaşaması ne kadar tarifsiz bir bahtiyarlık ise de dönmesi o derece acı bir tatilde idim. Ramazan vesilesiyle onbeş günlük bir umreden sonra yeniden İstanbul ve Konya ekseninde koşturmaya devam inşallah.

Mekke-i Mükerreme'den izlenimlerim, duygularım… Kalem kifayet etmiyor yazmaya. Tarifsiz hislerle sarsılıyor bedenim. Yazmak hiç buradaki kadar zor olmamıştı. Penceremden Mescidi Haram ve Kâbe-i Müşerrefe çok güzel görünüyor. Karşımda bütün heybet ve haşmetiyle mübarek Hırâ dağı yükseliyor. Şahane bir manzara. Bize buraları ziyareti nasip eden, bunca türlü nimet ve ikramları bahşeden Allah'a sonsuz şükürler, hamd ü senalar olsun!

Seyahatimizi düzenleyen işletme çok yeni, çok lüks bir yer tutmuş, Kâbe'ye fevkalâde yakın, birkaç adımda Mescid-i şerîfe varılıyor, servis aracına bile gerek yok. Altında kat kat geniş ve zengin alış-veriş çarşıları var. Yürüyen merdivenler, yürüyen zeminler, akarsular, havuzlar, istirahat köşeleri, yeme-içme, çay-kahve-meşrubat dükkânları, çocuklara oyun araçları, câzip eğlence aletleri, her şey mevcut; her ihtiyaç düşünülmüş, serin, temiz, havalandırmalı, mükemmel bir kompleks! İstemeden de olsa buraları dolaşırken, nasip olup da buralara değin gelen kardeşlerimin alış veriş derdine düşmelerini, zengin bacılarımın esnafa etmediklerini bırakmamalarını ve arınma seyahati olması gereken umrede dövizleri sanki Türkiye’de yokmuşçasına harcamalarını temaşa etmek acı bir keder. Bu mübarek beldede yüreğimi kederlendiren tek olgu da bu oldu zaten.

Fiyatlar nispeten ucuz. Meselâ Türkiye deki alış veriş merkezlerinde aynı kalitede mağazalar buraya nazaran kat be kat pahalı. Yinede alışveriş derdine düşmeye sebep olmamalı. Arabistan çok hızlı gelişiyor. Cidde gerçekten görülmeğe değer, harika bir sahil şehri, akşamları doyulamayacak kadar tatlı, deniz kenarı (Korniş) belediyece çok mükemmel tanzim edilmiş, ticaret çok ileri, çeşit çok fazla ve ucuz.

Arap toplumlarına mensup aileler çoluk çocuğunu toplayan soluğu Mekke'de alıyor, ailece umre yapıyorlar. Bu sebepten Harem-i Şerifin içi cıvıl cıvıl, çocuk bahçesi gibi. Küçükler, o geniş alanları görünce sağa sola koşuşuyor, cilalı mermer döşemede kayıyor, zemzem bidonlarının plastik bardaklarıyla oynuyor, serin suları içiyor, döküyor; kızan, "sus, dur, yapma!.." diyen yok, maşaallah, çocuklara karşı engin bir hoşgörü var. Kızlar annelerinin, erkekler babalarının yanında, her taraf gençlerle dopdolu. Çocuklar dindar, namazlı, Kuranlı ibadetli yetişiyorlar.

Bendeniz otelin yirminci katındayım. Şeffaf, ışıklı, görkemli, camekânlı asansörler yıldırım gibi inip çıkıyor; bu arada dışarıyı, katları, karşı koridorları, lokantayı, insanları seyrediyorsunuz. Binanın en üstünde, gelinlerin, sultanların filân kaldığı çok geniş, çok manzaralı, çok pahalı daireler varmış. Benim odamdaki görünüm de şaheser, çok heybetli, çok muhteşem, çok heyecan verici! Harem-i Şerif, Kabe-i Muazzama, yakın mahalleler tepsi gibi gözümün önünde, arkada Mekke'nin tepeleri ve bir burç, bir kule, bir külah gibi yükselen mübarek Hırâ Dağı! Hırâ dağına tırmandığımda, tepeden Harem-i Şerifi ve Kâbe'yi görmüştüm; demek ki Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, orada inziva halinde iken daima Kâbe'yi seyrediyordu. Ne hoş, ne lâhutî, ne şahane ibadet yeri!

Daha yakıcı, bunaltıcı havalarla karşılaşacağımı sanıyorken burada rahatsız edici sıcaklarla karşılaşmadım. Harem-i Şerifin yeni ilave olan kısmı zaten çok serin, soğutmalı, açık kısımlara geceleri tatlı bir ılık hava çöküyor, gündüzleri de öğle-ikindi arası burada tatil saati ve istirahat zamanı. Mesele böylece çözümlenmiş. Herkes rahat, isteyen taşlarda, halılarda uzanıp dinleniyor.

Hafta içi sakin iken hafta sonu olan perşembe ve cuma günleri, birden ortalık kalabalıklaşıveriyor. Herkes sevabın nasıl, ne zaman kazanılacağını çok iyi biliyor yani...

Biz de bazan ön saflar daha sevaplı diyerek ilerliyor, tâ Kâbe'nin yanına kadar varıyor, ilk saflarda, süt gibi ak mermerler üzerinde zevkle, şevkle namaz kılıyoruz, pek lezzetli oluyor.

Kâbe ne mübarek mâbed! Peygamberler ziyaretgâhı, tarih, hâtıra, feyiz, nur, heybet, haşyet kaynağı! Simsiyah ipek atlasa bürünmüş, altın kaplı, altın sırmalı, altın oluklu, misk ü amber kokulu eşsiz, emsalsiz bina; yeryüzünün ilk ibadetgâhı, Allah'ın en sevdiği mekân, tavaf edeni mağfur, dua edenin duası makbûl; ziyaretçisi rahmete mazhar oluyor, nazar edeni bile sevap kazanıyor...

Zemzem yeryüzünün en şerefli, en şifalı suyu, ne niyetle içilirse o oluyor, içen şifa kazanıyor, nur doluyor. Bu mübarek Mescid-i Haram'da kılınan bir namaz, başka yerlere göre yüzbin misli daha çok sevap kazandırıyor. Diğer ibadetler, hatimler, oruçlar, zikirler de böyle! Usulü üzere yapılan bir umre, daha önce yapılmış bir umre ile aradaki zamanda işlenen günahlara kefaret oluyor. Dilerim Rabbim bir daha, bir daha nasip eder. Ne mutlu!

Bir bunları, bir de başka yerlerdeki yaz tatillerini düşünüyorum. Ne kadar farklı!

Tatil deyince bazıları deniz kenarlarına, yazlıklara akın ediyor; açık-saçık, namazsız-niyazsız, zikirsiz-kuransız, edepsiz-ahlaksız, içkili-kumarlı, günahlı-haramlı, danslı-diskolu, şortlu-mayolu, altsız-üstsüz, arsız-yüzsüz... çılgın bir yaz geçiriyor; hem kendisini, hem aile efradını mahv u perişan ediyor, ömrünü heba, maneviyatını berheva eyliyor, kapkara, kupkuru, bomboş, bereketsiz, nursuz, bitkin, baygın, yorgun argın, pür hata ve ziyan, pejmürde ve perişan geri dönüyor ve bunun adına tatil diyor. Ardından da tüm bir sene eşe dosta bıkmadan anlatıyorlar hem de gayet normal bir halmiş gibi.

Tartışmayacağım bir şey varsa tatil bir ihtiyaç. Ama akıllı müslüman tatilini de yaparken nerede kar nerede zarar ettiğini iyi hesaplamalı. Allah hepimizin amellerini mübarek eylesin ve mübarek beldeleri ziyaret etmeyi hepimize tekrar tekrar nasip etsin.

 

 
 

Tabip Dr. Mevlüt Katırcı
hursidnasiri@gmail.com
Başakşehir - İstanbul - 23.09.2008

http://sufizmveinsan.com