Gerçeği nasıl tanımlarsın?

Gediz Demir
 

Eğer elinle tutabiliyorsanız, gözünle görebiliyorsanız, koklayabiliyorsanız, tadabiliyorsun buna gerçek diyorsunuz! Yani insanoğlunun tanımladığı gerçek eli, dili, gözü aracığıyla beynine iletilen elektrokimyasal sinyallerden ibaret!
Oysa algılayamadığımız tatlar, kokular ve görmediğimiz nesneler var! Sınırlı bir algılamamız ve bunun akabinde oluşan gördüklerimiz var. Bu sınırlı algılamanın ötesinden bakmak imkânsız değil, ama kaçınılmazdır, ancak cihazlarınız geliştikçe gerçeğin farklı olduğunu algılayacaksınız.
Beynimizde oluşan kimyasal değişimler aslında yediklerimizin de katkısı şeklinde tüm ruhumuzu etkiliyor. Akıllı kararlar vermekte zorlanıyorsak bu madden ve manen yediklerimize bağlı. Örneğin yedikleriniz serotonin hormonu (mutluluk hormonu) salgılatacak cinsten ise algıladığınız gerçek, bu mutluluğun bir sonucu şeklinde olacaktır. Sabit gerçek yok!
Öyleyse gerçek nedir? Gerçek, beynine kurduğun bilgilerdir. Aslında bunlar senin gerçeklerin! Her beynin gerçekleri de farklı farklı... Beynin algıladığı gerçek ile evrendeki format apayrı şeyler. Mesela şu an okuduklarınız kimyanızı etkileyecek.
Burada yazar olan ben, aslında kaderinizi yazıyorum kısmen, fakat bunu neden yazdığımı ben de bilmiyorum! Yani neden yazmak isteriz? Kendimizi neden ifade etmek isteriz? Neden? Çünkü yazan değil, yazdıran sorumlu diye düşünüyorum! Aslında aracıyız! Yani kaderinizi yazan, benim aracılığımla yazıyor, bir tür aracıyım. Sınırlı algılama ile olaya bakınca sanki siz ve ben varmışım gibi algılanıyor, oysa bu gerçek değil! Birbirimizi etkileyecek kudrete sahibiz, bu kudreti aldığımız nokta muamma!
Öyleyse gerçeği bilmiyoruz. Sadece etkilerini görüyor, seyrediyoruz.

Peki, bir sorun mu var dostum? Her zamankinden daha solgun duruyorsun. Uyanık mısın yoksa uyuyor musun? Bundan emin olamadığın duygusuna kapıldığın oldu mu? Uyurgezer misin, gerçek dünyana döndüğünde bu algıladığın dünyanın bir hayal olduğunu gördüğünde seni korkutacak mı? Tüm bunları düşünüyor musun? Düşünürken korkuyor musun? Korkakların cennete girme hakkı var mı? Seni korkutan sahiplenme duygusunu halen neden terk etmiyorsun?

 

 

 
 
Gediz Demir
Fen Edebiyat Fakültesi
Fizik Bölümü