SİZ OLSAYDINIZ!..


Özel TV. kanallarından birinde program yapan bir gazeteci-yazarla, başka bir deneyimli  köşe yazarı arasında başlayan atışma, tam anlamıyla cadı kazanına döndü.

Seviyesizliğin doruğuna çıkan ve milleti ayakta tutan değerleri hiçe sayıp insanların incinmesini dikkâte almayan o suçlamalar içinde,

"Orospu çocuğu, anasının rahmi, makat, büzük, enik, homoseksüel, it, it oğlu it, boynuzlu pezevenk, en yakınlarını pazarlayan deyyus" gibi gerçekten çok çirkin, kişilerin şerefine, ailesine dil uzatan ifadeler geçti.

Böylesi çekişmeler, kesinlikle ahlâki kurallara ters düştüğü gibi, işlerini Allah'a havale eden, başı tevekkül sonu teslimiyet olan İslâm prensiplerine, özellikle her konuda örnek alacağımız Allah Resûlü'nün bizzat uygulayıp ümmetine de tavsiye ettiği davranış biçimine hiç uymuyor.

Bunları yazarken niyetimiz, kişileri yaptıkları nedeniyle yargılamaya kalkışmak değildir.

"Olmasa daha iyi olurdu" deyip, görüşlerimizi kişiselliğe dönük eleştiri tabanında ortaya koymaktan kaçınmak en iyisi...

Muhatabın neleri yapması gerektiği hususunda Allah ehli olan zatları izlemesinde oldukça büyük yararlar var...

Onlar kavgayı severler... Mutlaka üretime dönük bir şeyler olduğunu bilirler o ortamda...

Ama, bildiğimiz gibi değildir bu kavga... Bir olgunun değerlendirilmesidir sadece... Bu yüzden karşılık vermez, rakip de olmazlar..

Ne söylenirse söylensin...

Fâili, fiili ortaya koyanı seyretmeye çalışırlar. Amaçları, izlenimlerini yaşam hanesine geçirmektir.

Beş duyu ile algılanan suretlere değil, onların gerçek kimliklerine ulaşmayı hedeflemişlerdir.

Şöyle bir düşünün...

Size söven, kızan, aşağılık sözler sarf eden, kimdir?

Böyle  beşeri  yargıların, davranışların, sözlerin Allah katında ve O'nun  ahlâkıyla ahlâklanmış bir beyinde ne derecede önemi olabilir ki?

Şayet, yaşamınız bu değerleri değersiz kılmakla geçmişse, başkalarıyla uğraşmak yerine, onlardan ibret almayı prensip edinmişseniz, yaptıklarınız ile değil, size yapılanlarla olgunlaştığınızı, Mevlana'nın deyimi ile "piştiğinizi" görüyorsanız bir anlamda kulluğunuzu yerine getiriyor, Evrensel Kitabın hükmü gereğince "aşağılık maymun"lar dan kurtulma imkânına kavuşmuş oluyorsunuz demektir.

Allah kavramının içerdiği mânâ gereği, bireyden sâdır olabilecek tüm kesitlerin, dolayısıyla şer gibi gözüken  şeylerin aslında hayır olduğunu Kur'an bildiriyor.

Ve geniş bir yelpazede uyararak;

Akıllı, mantıklı, şuurlu bir varlık olmayı öngörüyor.

Bakın ve seyredin!

Zira, ibret almaya ihtiyacımız var

İbret alın ki,

İbret olmayasınız!..

Ben, en azından öyle yapmaya gayret ederken  paylaşmayı, insanlık görevi  kabul ederim.

"Sonsuz" olanlar  bu şekilde davranmıştır.

Tavsiyem budur...

Ahmet F. Yüksel
İstanbul