Van Depremi
Dr. Turhan Doğan
 

Deprem olduğunda televizyonları jeolog ve jeofizik-çi-ler dolduruyor!!! Aydınlatmak(!) için(?)

Sanki halk 7.2mi 7.3mü diye depremin büyüklüğü konusunda akademik makale yazacak.

Bence depremden sonra televizyonlara Ali Ağaoğlu’nu (kendisi lise mezunudur.)çıkartıp nasıl depreme dayanıklı inşaat yapılır anlatsa halk daha aydınlanacak ve bilinçlenecek.

Japonya’da yaşadığım süreçte orda yaşayan bir insan olduğumda öğrendiğim birkaç temel şey vardı.

Deprem olduğunda herkes televizyonu açar.

Öyleki depremin hissedilmesi ile televizyonun açma kapa düğmesine basmanız arasında geçen süre içinde deprem ile ilgili ‘şiddeti’ ‘merkezi’ ve hangi bölgede hangi şiddette hissedildiği, varsa tsunami tehlikesi bildirilir.

Çok eski bir bina olmadığı takdirde de yıkım beklenmez. En güvenli yer evin içidir. Fakat ev yangın veya hasar gibi sebeplerden güvenli değilse depremde ilk toplanma bölgesdine gidilir. Buralar genellikle mahalledeki parklar, okul bahçeleridir. Daha sonra afet süresince geçici olarak okulların kapalı spor salonlarıdır.

Halk televizyonlarda jeoloji ve jeofizik dersine ihtiyacı yok. Güvenli bina derslerine ihtiyacı var.

Bu aslında bir devlet sorunudur. Devlet halkına doğal afetlere karşı korumakla yükümlüdür. Bu koruma eğer vatandaşın binası doğal afetlere uygun yapılmamışsa yıkıp yerine afetlere dayanıklı binlar yapmaktan da geçer.

Kaldı ki mahalle bazında ele alınarak mülk sahiplerinin iki kere kazançlı çıkacağı projeler oluşturulabilir. Hem depreme dayanıklı hemde alyapısı düzgün değeri artmış yaşam alanları üretilebilir.

(Van depreminin 2. haftası inşaat konusunda uzmanların yer aldığı programlar yer alıyor. Elinde çürük binalardan alınmış karotlar ile güvenli bina programları peşpeşe…CNN Türk ve Milliyet gazetesi HaberTürk de adeta sesimi duymuş gibi)

CNN Türk 31 Ekim 2011

http://video.cnnturk.com/2011/haber/10/31/ali-agaoglundan-korkutan-itiraf

Milliyet 02 Kasım 2011

http://ekonomi.milliyet.com.tr/pek-cok-binada-bu-midyeli-taslar-var/ekonomi/ekonomidetay/02.11.2011/1458224/default.htm

Haber Türk 30 Ekim 2011

http://tv.haberturk.com/Program.aspx?ID=62

 

 

 
 
Dr. Turhan Doğan
Gebze
- 07.11.2011
turhan-sufizmveinsan@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com