Yine Hayır Yine Başakşehir
Bilal Atış
 
 

Başakşehir İstanbul’un bir çok semtine nispetle İslâmi hassasiyeti fazla bir semtimiz. Bu Başakşehir’in, sokakları diyemeyeceğim, sitelerinin arasında, marketlerde, park alanlarında gezinirken hemen kendini göstermekte. Başakşehirli hanımların bir araya gelerek tesis ettikleri bir hayır merkezi var, Başakşehir 1. etapta üstlenen, “Başakşehir Yetim Destekleme Merkezi”. Gazze acı içinde içimizi dağlarken bu hanımlar güzel çalışmalar yapmışlardı. Şimdi yeniden sahnedeler ve yeniden hayır için ellerinden geleni esirgemediler. Hepsinin evlerinin bitmeyen işleri vardı, hepsinin tahsil çağında evlatları ya da küçük bebekleri vardı. Ama bunların hiçbirisi bahane olmadı, hayır yolunda yarışmak için. Yine bir hayır vardı, yine Başakşehir vardı.

İHH’ nın Filipinler devletinin zulmünde inleyen Moro Müslümanları için inşasına giriştiği bir yetimhane projesine katkı olmak amacıyla “Yetim Dayanışma Kermesi” organize edildi ve başarıyla sonuçlandırıldı.

Yetim Dayanışma Kermesi

1 Mayıs bütün dünyada işçi bayramı olarak kutlanırken, memleketimde akla zarar olaylara sebep olurken Başakşehir’de bir bayram havasında geçti. Bu ne işçilerin bir bayramıydı ne de baharın gelmesiydi kutlanan. Yetimlerin başlarını okşama yarışıydı, yetimlerle dayanışma adına bir kermes başladı 01 Mayıs 2009 günü

Başakşehir 4. etapta hizmete yeni açılan Vadi Center’da, (neden Türkçe isim bulamazlar), giriş katında 10 Mayıs  tarihine değin süren kermes başladı. Gönüllülerin, esnafların, ilçenin içinden ve ilçe dışından katılımcıların destekleriyle alışveriş ve kültürel faaliyetlerle dolu bir on gün Başakşehir gündemini doldurdu. Maksat para kazanmak, maksat hoş vakit geçirme değil. Maksat bizler görmesek de yardımlarımızla bir yetimin başını okşamak, maksat Allah rızası için bir şeyler yapılırken çorbada bir tutam tuzumuz bulunsun demek. İster Anadolumuz’un herhangi bir yerinde olsun isterse Moro’da olsun bir yetime daha sıcak bir çorba, sıcak bir döşek sağlamak.

Namaz Resimleri Sergisi

Kermese damgasını vuran ve ben fakire göre kermesten daha fazla ilgi uyandıran etkinlik bir resim sergisiydi. Sıradan bir sanatsal faaliyet değildi bu. Bir tema belirlenmiş; Namaz. Namazı yaşamımızın her anına çivi gibi çakan bir sergi idi. Ressam Arif Ergün’ün fırçasında tuvale dökülen renkler kâh bugünden, kâh geçmiş asır efsanelerinden namazı ve namazın ehemmiyetini hissettiren ilahi mesajlara dönüşmüş. Onlarca kitap okunsa da bir resmin anlattıklarını karşılayamıyor bazen. Arif Ergün’ün çalışmaları da bugünün müslümanına çok şeyler düşündüren, çok şeyler kazandıran eserlerdi. Annem ve Eşim kermesten alışveriş yaparlarken ben sergiden ayrılamadım.

Eserlerini Allah rızası için düşünce ufkundan tuvale aktaran Arif Ergün her türlü taktiri hak ediyor. Allah başarılarının devamını getirsin temennileriyle Arif hocam.

Amaç

Başakşehir İHH teşkilatının kurduğu “Yetim Destekleme Merkezi” Filipinler zulmü altında asırlardır direniş sergileyen Moro’lu kardeşlerimize bir yetimhane inşası projesi geliştiriyor. Tahmini yüz elli bin dolara mal olacak bu yetimhane inşasına katkı için bu kermes düzenlendi. Hayırlı bir niyetle yola çıkıldı ve hayırlı sonuçlar alınacaktır inşallah. Bizler sadece Filistin, Çeçenistan derken ümmet içerisinde sayılamayacak kadar mazlum kardeşimiz bizlerden medet umuyor, yardım bekliyor. Binlerce mil uzağımızda 15. asırdan buyana direniş mücadelesi veren Moro da bu kavimlerden sadece birisi. İHH burada bir yetimhane inşası için kolları sıvadı ve bu yetimhanenin tesisi de Başakşehir Yetim Destekleme Merkezi’ne verildi. Allah niyetlerini kabul eylesin ve emellerine nail eylesin inşallah.

Moro

Bugün Filipinler olarak adlandırılan coğrafyada 13. asırda İslamlaşan halk 15. asırda bölgenin İspanyol denizciler tarafından kolonileştirilmeye başlanmasıyla zulme maruz kaldılar. Moro Müslümanları bugün tarihçilerin tespitiyle 15. asırdan beri İslâmi direniş vermektedirler. Bu cihat İslâm tarihinin en uzun soluklu mücadelesi olarak bilinmekte. Ülkelerinin azamisi Hıristiyanlaştırıldığı halde Bangsemoro eyaletinde yaşayan Müslüman halk direnişine aralıksız devam etti. Bugün Bangsemoro Müslümanları “Moro İslâmi Kurtuluş Cephesi” liderliğinde direnişlerine devam ediyorlar. Filipinler hükümeti de Müslümanlara uyguladığı zulmü azimle sürdürmektedir.

Başakşehir kermesinin kapanış etkinliğine Bangsemoro’nun Minderao şehrinden katılan Moro İslâmi Kurtuluş Cephesi yetkilileri ülkeleri ve içinde bulundukları durum hakkında bizleri bilgilendirdiler. Minderaolu kardeşlerimizi dinlerken, ne kadar da rahat bir hayat sürdüğümüzün, cennet misali bu ülkede ne kadar asılsız şeyleri dert edindiğimizin bir kere daha farkına vardım.

Kermesin kapanış etkinliği İHH Yetkililerinin  katılımıyla ve Başakşehirli Gönüllü hanımların ikram ettikleri güzel bir akşam yemeğiyle gerçekleşti. Açılış tarihi 1 Mayıs günü İşçi Bayramı’na denk gelen kermes bir tevafuk mudur, 10 Mayıs akşamı Anneler Günü son buldu. Morolu annelerin yüreğine umut olacak, Başakşehirli annelerden Morolu annelere sevgi eli olacak bu kermes.

Elbette kermesin tamamı kâr olsa da bu meblağ yeterli değil. Oturduğu yerden binlerce mil uzaktaki yetimlerin başını bir sünneti seniye duyarlılığıyla okşamak isteyen, maddi durumu müsait kardeşlerimiz varsa, Yetim bir Peygamberin şefaatine ermek ve kendi ardından gelenlerin de bir gün yetim kalabileceklerini düşünerek, Başakşehir Yetim Dayanışma Merkezi’yle irtibata geçebilirler. (0538 562 64 93)

Allah tümümüzün hayırlarını makbul eylesin efendim.

 

 
 

Bilal Atış
İstanbul - 19.05.2009
b.atis73@gmail.com
http://sufizmveinsan.com