27. Bölüm


Sizin bana en sevgili olanlarınız ve kıyamet günü meclis olarak bana en yakınınız, ahlâken en güzel olanınızdır. Bana en sevmediğim ve kıyamet günü benden en uzak olanınız, avurdunu şişirerek ve tekellüf ederek çok konuşan bilgiçlik taslayarak, kibirli kibirli lügat parçalayan kimselerdir. (6/62)

Kadın kadınla mübaşeret etmesin. (Aksi halde) kadın kocasına, o kadının güzelliğini vasfeder de sanki adam onu seyreder gibi olur.”(6/69)

Sizden biriniz “Allah’ım dilersen beni affeyle, dilersen bana acı” demesin; isteğini kesin yapsın. Çünkü Allah’ı zorlayan bir kuvvet yoktur. (6/71)

Adam karısını yatağa çağırdığı zaman, kadın yüz çevirir de adam ona karşı kızgın bir şekilde gecelerse, melekler sabaha kadar ona lânet ederler.(6/81)

Sizden biri, başını imamdan önce kaldırdığı zaman, Allah’ın, başını merkep başına veya şeklini merkep şekline çevirmesinden korkmaz mı? (6/85)

Yemek hazırken veya büyük ve küçük abdest sıkıştırırken namaz olmaz.(6/89)

Namazda başı sağa-sola çevirmekten sakının. Çünkü namazda başı sağa-sola çevirmek helâke sebep olur. Ancak (bir kimse) bundan vazgeçmiyorsa nafilelerde yapsa bile farz namazda yapmasın. (6/95)

Kabirlere karşı namaz kılmayınız. Ve üzerlerine oturmayınız. (6/95)

Namaz kılanın önünden geçen kimsenin üzerine ne kadar günah olduğunu bilseydi, onun önünden geçeceğine kırk gün beklemesi kendisi için daha hayırlı olurdu. (6/97)

Namaza kâmet edildiği zaman, farz namazdan başka namaz yoktur. (6/99)

Geceler arasında sadece Cuma gecesini kıyama tahsis etmeyiniz. Ve günlerden sadece cuma gününü oruca tahsis etmeyiniz. Ancak sizden birinizin tuttuğu oruca rastlarsa müstesnadır. (6/101)

Sizden birinizin bir ateş koruna oturup, elbisesini yakması ve de derisine dokunması, kabir üzerine oturmasından onun için daha hayırlıdır. (6/107)

Kim sabah namazını kılarsa Allah’ın (c.c) zimmetindendir. (6/111)

Şu üç lânete sebep şeyden sakınınız: Durgun su kaynaklarına, gölgelik ve yol güzergâhlarına abdest bozmak. (6/116)

Allah (c.c) sizin için üç şeye razı olur. Üç şeyi ise kerih görür: Sizin için kendisine ibadet etmenize, hiçbir şeyi ortak koşmamanıza, hepinizin toptan Allah’ın ipine sımsıkı sarılmanıza, ayrılmamanıza razı olur. Sizin için ise, dedi-koduyu çok soru sormayı ve malı zayi etmeyi kerih görür. (6/133)

Üç şey vardır ki reddedilmez. Yastık ve yaslanacak şey, koku ve süt. (6142)

Nebî (s.a) birisini bir adamı överken ve övmesinde aşırı davrandığını işitince: “Helâk ettiniz” veya “Bu adamın sırtını kestiniz” buyurdu. (6/143)

Metheden kimseleri gördüğünüz zaman, onların yüzlerine toprak serpiniz. (6/145)

<devam edecek>

İstanbul - 06.05.2003
 http://gulizk.com

 


Üst Ana sayfa e-mail