7. Bölüm


Akrabalarının gösterdiği ilgiye aynıyla karşılık vermek akrabalığı gözetmek değildir. Asıl akrabalığı gözetmek , onlar münasebetlerini kestikleri zaman , onlarla ilgilenip , münasebeti devam ettirmektir. (2/228)

Ey Fatma,kendini cehennem ateşinden koru! Çünki ben Allah’tan gelecek azabı def edemem.Ancak benim yapabileceğim şey,sizlerle aramda olan hısımlık bağına riayet etmektir. (2/236)

Teyze anne gibidir. (2/245)

Ana baba cennet kapılarının ortasıdır. İstersen o kapıyı yitir, dilersen muhafaza et.  (2/244)

Küçüklerimize merhamet etmeyen,büyüklerimizin hak ve şerefini gözetmeyen bizden değildir. (2/284)

Kişilere seviyelerine göre muamele ediniz. (2/285)

Bir genç yaşlı birine yaşından dolayı saygı gösterirse; Allah da, onun yaşına varınca kendisine saygı gösterecek kimseler takdir eder. (2/288)

Kim Allah için sever , Allah için buğz eder ve men ederse ; imânını kemâle erdirmiş olur . (2/292)

Hastayı yada Allah rızası için sevdiği bir kardeşini ziyaret edene (rahmanî) olarak şöyle seslenilir:"Ne mutlu sana,ne güzel o yolculuk! Kendine cennette bir yer hazırladın. (2/293)

Kadın dört şey için nikahlanır.Bunlar:Mal,soy-sop,güzellik ve dindarlıktır.Sen dindar olanı tercih et ki mes’ut olasın. (2/295)

Güzelliği sebebiyle bir kadınla evlenmeyiniz , belki güzelliği kaybolabilir. Malı için de bir kadınla evlenmeyiniz , belki o mal kadını şımartır. Daha doğrusu siz dindar olanla evlenin. Dindar,siyah, çelimsiz bir kadın sizin için daha faziletlidir.  (2 / 295)

Kişi arkadaşının dini üzeredir. Kiminle arkadaşlık yaptığına dikkat etsin. (2/297)

Kişi sevdiği ile beraberdir. (2/299)

Allah haccedeni ve onun bağışlanmasını istediği kimseleri de bağışlar. (2/306)

Kuba Mescidindeki namaz , Umre gibidir.  (2/307)

Kendisinde üç huy bulunan kimse îmanın tadını alır:Allah ve Rasûlünü diğer her şeyden fazla sevmesi,insanın başkasını yalnız Allah rızası için sevmesi,ateşe atılmaktan nasıl hoşlanmıyorsa,oraya dönmekten hoşlanmaması. (2/310)

Allah adına yemin ederim ki,siz îman etmedikçe cennete giremezsiniz , birbirinizi sevmedikçe de îman etmiş olmazsınız. Yaptığınız zaman sevişeceğiniz bir şeyi size söyleyeyim mi?Birbirinizle selamlaşmayı yaygınlaştırınız.  (2/315)

<devam edecek>

İstanbul - 12.12.2002
 http://sufizmveinsan.com

 


Üst Ana sayfa e-mail