2003'ün Önemli Bilimsel Olayları

1. Bölüm:

TIP

Soğuktan donmuş, uzun dakikaları belki de saatleri tek bir mekanda ve aynı görüntüye bakarak geçirmiştim beklerken. Tek bir görüntü ve tek bir mekan vardı çünkü baktığım yerde. Metrodan çıkan, durağa gelip otobüslerine binip giden, soğuktan kaçmak için bir yerlere koşar adım giden insanlar. Oysa neler yapmayı planlıyordum. Yeni aldığım gazeteleri, dergileri okuyacaktım, bir de sinemaya gidecektim o sabah. Yeni yıla girmiştik ve bütün yayınlarda 2003’ ten enstantaneler olacaktı. Bu daha birkaç hafta devam ederdi. Ama durakta dakikalarca beklemiştim.

Soğuk havada, rüzgârlı yağmurdan kurtulabilmiştim; kendimi attığım her tarafı camlarla çevrili yeni İstanbul duraklarının bir örneğine elimde yarısı ıslak yarısı kuru gazeteleri tutarken. Uzun lafın kısası; sonunda otobüse binmiş, bir de yer bulmuştum kendime. En samimisinden bir vurdumduymazlıkla kimseye yer vermiyor ve kaybettiğim zamanı değerlendirmeye çalışıyordum elimdeki gazete yayınlarını okumaya çalışırken. Otobüslerde ne kadar zorlanılır gazete okurken... Zordur, zaten yeri değildir. Hep ilgimi çekmiştir otobüslerde güzel güzel gazetelerini, dergilerini okuyan insanlar. Bir deneyeyim dedim. Zor olacaktı; çünkü gazeteyi katlamadan okuyabilenlerdenim.

Derken, günün sonunda edindiğim bir çok bilgi olmuştu bir şekilde. Ve bunlar, bence çağını merak eden her insanın bilmesi gerekli şeylerdi. Ve aşağıdakileri buldum, buyrun:

Kök Hücreden Sperm ve Yumurta Oluşturuldu...
Bütün hücrelerin başlangıcını oluşturan Embriyonik kök hücrelerinden, laboratuvarda, hem kadın yumurtası hem sperm elde edildi. Yılın sonlarına doğru gerçekleştirilen bu sürpriz keşif sayesinde bol miktarda kadın yumurtası elde edilebilir ve bazı hastalıkların tedavileri için, hastaya özel kök hücreleri üretilebilir. Deneyler, bu sperm ve yumurtanın üreme kapasitelerine sahip olduklarını da gösterdi. Bu sürpriz gelişme etik bir sorun da yarattı: Acaba anne babası belli olmayan çocuklar doğrulmalı mı?

Erkekler Yok Olabilir Mi?..
Erkekliği belirleyen Y kromozomunun genetik şifresi çözüldü ve bu kromozomdaki 59 milyon bazın yarısı, işe yaramaz ve anlaşılması olanaksız bulundu. Bu gelişme, erkeklik kromozomunun giderek küçüldüğü tartışmalarını başlattı. Bazı bilim adamları bu durumu Y kromozomunun giderek yok olduğunu gösterdiğini ileri sürdü. Bilimin klonlama yöntemini keşfiyle, zaten erkeklik kromozomuna gerek kalmadığı da ileri sürüldü. Y Kromozomu giderek yok olacaksa, beş bin kuşak sonra erkeklerin canlılar dünyasından ortadan kalkacağı da hesap edildi. Tabii, bu bilim dünyasında daha uzun tartışmalara yol açacaktır.

Beyin...
Bilim adamları, disleksia (okuyamama) hastalığının ilerlemesine neden olan ilk geni belirledi.
Deneylere göre, duygusal olaylara ait hatıraları canlandıran, ancak bu olaylardan hemen önce olanların hatırlanmasını engelleyen biyolojik bir mekanizma vardı. Diğer araştırmalara göreyse, öğrenilen yeteneklerin hatırlanması, gece uyuyarak mümkündü.
Beyin hücreleri için bir koruyucu üretme işlemine katılan genlerin değiştirilmesinin, şizofreni ile bipolar bozuklukla bağlantısı saptandı.
- Uyumada zorlukların, sağlıklı ve yaşlı kimselerin, doğal nedenlerden daha fazla ölümüne sebebiyet verdiği saptandı. Eşine, dostlarına ve çevresine yardımcı olan yaşlıların, bunu yapmayanlardan daha fazla yaşadıkları belirlendi.

Moleküler Biyoloji...
- Omurgasızların, östrojen ve diğer steroitlere tepki veren proteinlere sahip olmaları, bu hormonal sistemin sanılandan daha önce evrildiğini gösterdi.
- Mikrobiyologlar, bakterileri enfekte eden virüs olan bakteriyofajların, çok geniş çeşitliliğe sahip olduklarını, okyanus ve toprakta bol miktarda bulunduklarını keşfetti.
- Fare embriyonlarından geliştirilen hücrelerin, yumurta dahil neredeyse her türden hücre tipine dönüşebildiği kanıtlandı.
- Hayvan spermlerinin, yumurtayı ararken sıcaklık değişimlerini ve kokuları takip ettikleri ve spermin bu özelliğinin, yaş ilerledikçe kaybolduğu bulundu.
- Bir genetik araştırmaya göre, Asya’da her 12, dünya çapındaysa her 200 erkekten biri, Y kromozomunun, Cengiz Han veya onun askerlerine kadar ulaşan bir türünü taşıyor.
- Genetik alanda tartışmalar yaratan, farklı bit türlerinin gen yapısı üzerindeki bir araştırmaya göre, insanlar giyinmeye ilk kez 72 bin yıl önce başladılar.
- Bilim adamları, memelilerin iç kulaklarında yeniden sese duyarlı hücrelerin geliştirilmesinin mümkün olduğunu gösterdi.
- Bilim adamları, iç organların sağa veya sola yerleştirilmesine, embriyon içindeki elektrik alanının karar verdiğini öne sürdüler.

Biyotıp...
- Östrojen ve sentetik progesteron alan yaşı ilerlemiş kadınların, inme yaşama veya Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu kaydedildi. Bu hormonların çok düşük dozlarınınsa, kadınlarda menopoz öncesi kemik yoğunluğunu, yan etki yaratmaksızın arttırdığı bulundu.
- Araştırmacılar, yerfıstığına alerjiyi önleyici ilk hapı buldu.
- Bazı Viagra hastalarında görülen kalp krizinin nedeninin, kanın pıhtılaşmasında etkili bir enzim olduğu görüldü.
- HIV virüsü taşıyan annelerin bebeklerine ilaç verme, emzirme yoluyla hastalığın bulaşma olasılığını azalttı. 3 deney aşamasındaki AIDS ilacı, olumlu sonuçlar verdi.
- Genlerin aktivitelerini gösteren manyetik rezonans görüntülemedeki ilerlemelerin, prostat kanserinin şiddetli türlerinin tanımlanmasına yardımcı olabileceği sanılıyor.
- Araştırmacılar, üst akciğer bölümlerinin hastalıklı bölümlerinin ameliyatla alınmasının anfizem hastalarının daha iyi nefes alıp vermesini sağladığını doğruladılar.
- Sağlıklı insanların kalp hastalıklarının belirteçleri arasında adiponektin bileşiği ile koroner arterlerdeki kalsiyum miktarı gösterildi.
- Memantin ilacı, ileri safhadaki Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattı. Aynı hastalarda bulunan plakların oluşumu, petri kabında kanser ilacı Gleevec sayesinde azaltıldı.
- Doğduklarında, kanı filtre eden nefronların tamamına sahip olmayan kimselerin, yüksek tansiyona sahip oldukları belirlendi.

RNA ile Tedavi...
DNA, biliyorsunuz, kalıtım bilgilerini taşıyor. RNA da, DNA’nın bu şifreleri çözerek hayata geçiren sistemin adı. Bilim adamları RNA’ ların mikrolarını buldu ve bu mikro RNA’ ların hücrelerin davranışlarında büyük bir rol oynadıkları ve embriyonun kan hücre sistemini oluşturan kök hücrelerinin yönlendirilmesine yardımcı oldukları görüldü. Bilim, şimdi bu mikro RNA’ larla çok önemli bazı hastalıkların kesin tedavi edilebileceğine ilişkin çok önemli bulgulara ulaştı. Araştırmacılar, bir genin RNA sinyalini etkisiz hale getirince, hücrenin tüm genetik işlev ağını belirliyorlar.

Kimya...
- DNA’yı temel olarak kullanan araştırmacılar, deney tüplerinde kendiliğinden birleşen karbon nanotüp transistörler geliştirmenin bir yolunu buldular. Bu başarı, bu nano-bileşenlerden elde edilen daha karmaşık devrelerin de önünü açtı.
- Deri altına yerleştirilen biyolojik olarak zarar vermeyen polimer bir mikroçip, belirlenen aralıklarda istenilen ilaçları depolayıp aktarabildi. Bu, hap ve iğne gereksinimini ortadan kaldırabilir.
- Kimyagerler, 11 Eylül saldırıları sonrasında, en küçük kimyasal veya biyolojik silah örneğini bile saptayabilecek taşınabilir cihazlar geliştirme yarışına girdi.
- Çok büyük miktarda dijital veriyi sürekli olarak saklayacak ucuz maddelerin üretilmesi için, araştırmacılar elektrik ileten plastik maddelerden hafıza cihazları geliştirdiler.
- Deneylere göre parafin mumu, mekiklerdeki ek motorlarda kullanılan yakıtın yerini alabilecek ve varolan en ucuz, güvenli ve çevre için temiz roket yakıtı üretilmiş olacak.

Gıda Bilimi ve Beslenme...
-
Çok az miktarda içki, orta yaşa gelmeden iyileştirici etkiye sahip olabilir.
- Besinler ve ilaçlar aracılığıyla çok fazla A vitamini tüketen kimselerde, vitaminleri normal miktarlarda alanlardan daha fazla kalça kırılmaları yaşadıkları tespit edildi.
- Kronik stres, kişilerin daha fazla yağlı yiyecekler yemelerine neden olabilir, çünkü aşırı miktardaki yağ beyni dinginleştirir.
- Ayda yalnızca bir kez yenen balık bile, en fazla görülen felç türüne karşı koruma sağlar.

 

Kaynak

Hürriyet, Sabah, Vatan, Akşam Gazeteleri

 

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 27.01.2004

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail