Yaklaşıyor... Tüplü televizyonlardan sonra düz ekranlı ve sinemadaki, perdeye görüntü aktarma sistemi kullanarak yapılmış büyük ekranlı, güneş ışığına duyarlı olan televizyonlar kullandık. Şimdi sırada üç boyutlu televizyonlar var. Üstelik 1980’ lerdeki gibi gözlük takılmasına gerek yok. Üç boyutlu televizyon üreticilerinden 4D Vision firmasının kurucusu Armin Grasnick, geliştirmiş olduğu ürünün, piyasaya çıkabileceğini söylüyor. Prensipte 4D-Software işleminden geçen her görüntü bilgisayarlarda mekansal olarak izlenebilmekte. Fakat televizyonlardaki görüntülerin iki ayrı kamerayla yönlendirilmesi gerekiyordu. Şirket, tıp ve mimarlığa yönelik software programlarından sonra oyuncak dünyasına da girmek istiyor.

Aslında üç boyutlu görüntüyle ilgili ilk aşama bundan 150 yıl önce yaşanmıştı. İskoç fizikçi Sir Dawid Brewster’ ın, 1851 yılında gerçekleştirdiği stereoskopun uyandırdığı hayranlık Charles Baudelarie tarafından “Binlerce meraklı göz stereoskopla sonsuzluğa bakıyordu” diye yorumlanmıştı. Bundan yüz yıl sonra kırmızı-yeşil gözlüklerle sinemalarda üç boyutlu filmler izlenebildi. 80’ li yıllarda lazerli holografi tekniği geçici bir moda olarak yaşantımıza girdi. Ancak bu seferki kalıcı olacak gibi gözüküyor. Zira bilim-kurgu filmlerinde bunu sıkça görmekteyiz.

Tom Cruise’ un oynadığı Azınlık Raporu (Minority Report) adlı filmi seyredenler, oradan bu konuya örnek bulabilirler. Ayrıca, insanların her hayal ettiğini başarabildiğini göz önüne alırsak; yıllar önce izlediğimiz filmlerde hayranlıkla gözlediğimiz, filmde kullanılmasını heyecanla beklediğimiz teknolojik aletleri de hatırlayalım. David Hasselhoff’ un oynadığı Kara Şimşek adlı dizideki saat şeklindeki görüntülü telefon ve uzaktan kumandayla yönlendirilebilen araba, hepimizin bildiği gibi şu anda kullanılıyor; ülkemizde pek yaygın olmasa da.

Gerçekten de yeni geliştirilmiş düz ekranlarda yaratılan kusursuz görüntüler sayesinde mekansal derinliğe ulaşılabildiği söylenebilir. Ayrıca Star Trek (Uzay Yolu diye izlediğimiz) adlı dizi, uzayın derinliklerinde yol alırken, indikleri bir gezegende sorunlarla uğraşan Kaptan KIRK ve Mr. SPAK’ ın, gezegenin ekseninde demir atmış Atılgan’ daki gemi personeliyle görüşme yaptıkları aletler de bugün artık kaçınılmaz bir gereç olan cep telefonları için bir fikir teşkil etmiş olabilir mi?

Samsung ve Philips gibi firmalar holografik monitörler için başvuruda bulunmuşlar bile. Alman mühendis Armin Schwerdtner tarafından geliştirilen diğer bir 3D sistemi (4D4) profesyonel grafik çalışmalarına uygun olarak tasarlanmış. Daha önceleri kullanılan 3D gözlük sisteminden yola çıkarak prizmatik mercekli bir ekran ilavesi geliştirilmiş. İki ayrı kamera, hareketli ekran ilavesini izleyicinin gözlerini takip ederek ayarlıyor. Böylece mükemmel bir derinlik yanılsaması oluşturuyor. İzleyici oturuş pozisyonunu değiştirmezse görüntü bozulmuyor.

Üç boyutlu görüntüler bugüne dek yalnızca gözlükle izlenebiliyordu. Çünkü sahneye ancak farklı açıdan bakıldığında mekânsal bir görüntü oluşturuyor. Bunu da gözlük sağlıyordu. 4D Vision tasarımda “Lens-Array” olarak isimlendirilen sabit bir ekran merceği gözlüğün yerini alıyor. Sağdaki ve soldaki resim farklı yönlere göre ayarlanabildiğinden birden fazla kişi tarafından izlenebiliyor. 4D4 ekranından yansıyan üç boyutlu görüntüyü yalnızca kameralar tarafından takip edilen tek bir izleyici görebiliyor. İzleyici hareket ettiği zaman prizmatik mercekli ekran yeniden ayarlanıyor.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 14.01.2003

http://sufizmveinsan.com

Popüler Bilim
Şubat 2003

Kaynaklar:
Bilim ve Teknik
Cumhuriyet Bilim Eki


Üst Ana sayfa e-mail