Windows 98'in İnce Ayarları

Biliyorum, çok kişi windows 98 kullanmıyor artık. Ondan sonra çıkmış olan işletim sistemleri windows 2000, windows XP sürekli yerini alıyorlar 98’ in. Fakat stabil çalışması, hızı, ve kullanım kolaylığı sayesinde windows 98’ i tercih edenlerin sayısı da yabana atılır gibi değil. Üstelik sonradan çıkan işletim sistemleri sürekli bilgisayarımızı Update etmek (yükseltmek)  zorunda bırakıyor. Bunu yapmak istemeyenler ya da yapamayanlar mutluymuş gibi yaparak, yani gülerek windows 98 kullanmayı sürdürüyorlar. Artı olarak işlerinin çok önemli kısımlarını bilgisayardan yapanlar, örneğin. MS-Dos özürlü windows XP’ ye geçemiyorlar. Dos’ ta çalışan bazı programlara XP zorluk çıkartıyor çünkü. Bu gibi bir durumda da windows 98’ in ince ayarlarını öğrenmek eldeki bir seçenek.

Çeşitli Ayarlar:

Fare ile Sürükleme ve Bırakma:

Windows 98 ile çalışırken çoğu zaman işlerinizi en kısa yoldan yapmak için fareden yararlanacaksınız. İyi bir fare kullanıcısının aklının bir köşesinde bulunması gereken kestirme yolları aşağıya kısaca not ettim. Bunları hatırlamak ilk başlarda bir miktar zor olacaktır. Ancak, bir kere alıştıktan sonra artık hiç unutamayacak ve fare işlemlerinizin bir anda iki kat hızlandığını, hayatınızın iki kat daha kolaylaştığını göreceksiniz.
<shift> ile sürüklemek ve bırakmak her zaman için taşımak demektir.
<ctrl> ile sürüklemek ve bırakmak her zaman için kopyalamak demektir.
<ctrl><shift> ile sürükler ve bırakırsanız, bıraktığınız anda ekrana bir menü çıkar ve kopyalama, taşıma, kısa yol yaratma gibi seçenekler sunar.

Geri Dönüşüm Kutusuna Gerek Yok

Silinen dosyaları bir daha geri almayı düşünmüyorsanız ve her dosya sildiğinizde bu dosyanın Windows' un geri dönüşüm kutusuna kalmasını istemiyorsanız Geri Dönüşüm Kutusunu kapatabilirsiniz. Bunun için alt tuşuna basılı tutarak masa üstündeki geri dönüşüm kutusu simgesine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Genel başlıklı bölümündeki Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna Taşıma seçeneğini aktif hale getirin. Artık silinen dosyalarınız Geri dönüşüm kutusuna taşınmayacak, otomatik olarak silineceklerdir!!! (Yani o dosyayı bir daha göremezsiniz.)

Kayıtlı Kullanıcı İsmini Değiştirmek

Hkey_Local _Machine/Software/Microsoft/Current Version Registered Owner seçeneğini çift tıklayın ve istediğiniz isim ile değiştirin.

Başlat Menüsündeki Çalıştır Komutunu Gizlemek

Hkey_Current_User/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Policies/Explorer Anahtarlarını açtıktan sonra NoRun seçeneğini bulun(yoksa ekleyin) ve bu anahtarı çift tıklayın. Değerini 1 yapın.

Menüler Hızlı Açılsın

Hkey_Current_User/Control Panel/Desktop Bölümünde:Menu Show Delay seçeneğini çift tıklayın ve değerini 0 (sıfır) yapın.

Şimdi, belki de windows 98’ den bıkanlar bile vardır. Yukarıdaki bilgiler sanırım onları biraz daha oyalar.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 07.10.2003

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail