İnternetin mevcudiyetiyle beraber, hayatımızda olmayan bir sürü kavram etrafımızı sarmaya başladı. Dünya üzerinde daha önce söylenmemiş birçok söz, birçok davranış biçimi oluşmaya başladı. “Sonu nedir?” diye soracak olursanız, “Bilemiyorum” dan başka bir cevap almanız muhtemel değil. Dünyanın bir ucundaki insanlara saniyeler içerisinde posta göndermek, görüntülü haberleşme, chat yapmak, download etmek, upload etmek, dakikası dakikasına haber almak, birçok kaynağa ulaşarak doğru olanı arasından seçebilmek, bununla beraber düşünülebilecek küreselleşme, değişen zaman birimi, internette okula gitmek, yeni arkadaşlıklar kurmak, hatta evlenmek, kimseye itiraf edemediğiniz özelliklerinizden bahsetmek, kendinizi daha iyi ifade etmek bunlardan bazıları. Bu kavramlar önceden yoktu, artık var. Bu daha ne kadar devam edecek bilinmez; ama her zaman değişmek ve bu tür yeniliklere adapte olmak durumunda kalacağız. Atları evcilleştirip, arkalarına tekerlekli araba yerleştirip yolculuk etmek nasıl şu anda bizim için bir şey ifade etmiyorsa, ileride belki de şu anki internet olgumuz, at arabasıyla yolculuk yapmak gibi olacaktır.

WWW ya da sadece Web olarak kısaltılan World Wide Web (Dünya Çapında Ağ), büyük bir bilgi kütüphanesine benzetilebilir. Bu bilgiler; tarihten hava durumuna, eğlence merkezlerinin programlarından, uluslararası spor karşılaşmalarına, TV-radyo yayınlarından, eğlencelere, reklamlara, eğitime kadar değişiklik gösterir.

WWW, internet tarafından bize sunulan olanaklardan sadece biridir. Bunun yanında ftp, asp gibi gezinti formatları da bulunmaktadır. İnternet, tüm dünyayı kapsayan bir bilgisayar ağıdır. Bilgiyi sunmak üzere birbirine bağlanmış milyonlarca bilgisayardan oluşur.

WWW Sayfaları

WWW üzerindeki her bilgi, bilgisayarın ekranında görüntülenebilen bir belge halinde sunulur. WWW üzerinde milyonlarca sayfa belge vardır ve bunların hepsi birbirine bağlıdır. WWW kullanan herkes, bu şekilde bir sayfadan diğerine hızlı ve olayca ulaşabilir. Tüm sayfalar dünya üzerindeki farklı farklı organizasyonların bilgisayarlarında saklıdır. İnternet’ e bağlanacak olursanız WWW’ nin size sunacağı heyecan verici tüm imkânlardan yararlanabilirsiniz. Sayfalar, sözcükler ve resimler içerebileceği gibi hareketli görüntüler sunabilirler. Önceleri genelde yazıya ve resme dayalı olarak yapılan sayfalar, şimdilerde Flash, Swish gibi programlarla yapılan giderek yaygınlaşan hareketli sayfalara geçiş yapıyorlar. Bu, interneti daha eğlenceli ve çekici yapıyor. Her WWW sayfası çoklu ortam sayfasıdır. Bilgiyi sunmanın bir çok çeşidinin aynı sayfada sunulmasına çoklu ortam denir.

Video ve Canlandırma

Bazı sayfalar hareketli görüntüler içerir. Örneğin, müzik kliplerinden ve filmlerden kısa bölümler izleyebilirsiniz. Sayfaları etkileyici kılmak için bu kısa canlandırma filmleri sayfalara eklenir. Şimdilerde birçok sinema firmasının getirdiği filmlerin fragmanlarının sayfalarından yayımladığını görüyoruz. 

Müzik ve Ses

WWW sayfaları, efektler, ünlü konuşmaların kaydı ve benzeri çeşitli sesler içerebilir. Dinlediğiniz tarz müzikle ilgili yapılmış binlerce siteye girebilirsiniz.  Buradan dilerseniz, şarkıları, dilerseniz de video kliplerini indirebilirsiniz.

Resimler

İnternette çok sayıda ve değişik resimler bulabilirsiniz. Bazı WEB sayfaları sadece resim içerir. Mesela, doğayla ilgiliyseniz ilgili sitelere gidebilirsiniz ya da uzayla ilgileniyorsanız Nasa’ nın bile ilgililerine özenle hazırladığı resim galerisine ulaşabilirsiniz.

Güncel Bilgiler

WWW sayfaları düzenli olarak güncellenebilir; böylece haberler, hava durumu tahminleri, spor karşılaşmalarının sonuçları hatta uzay teleskoplarının uzaydan çektiği yeni resimleri bile görebiliriz. Alış-veriş yapabilir, bilet alabilir, fatura ödeyebiliriz.

Yazılım

İnternet üzerinde nerede yazılım bulabileceğinizi gösteren birçok WWW sayfası bulunur. Sitelerdeki programların hepsini bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz. Bunların bazısı ücretsiz, bazıları ise ücretli olduğundan geçici bir kullanım süresi belirlerler.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 16.02.2003
http://gulizk.com 


Üst Ana sayfa e-mail