Ağ Yazıcıları ve Getirileri

Şirketlerde,aynı zamanda evlerde de PC’ lerden sonra en çok hangi cihaz kullanılıyor biliyor musunuz? Yazıcılar (printer). Ondan sonra da bu yazıcıları bütün bilgisayarları birbirine gösteren ağ bağlantıları. Tabi bu cümle sadece şirketleri hedef alıyor. Yazıcılar, şirketler için son derece önemlidirler. Bütün yazışmalar, muhasebe işlemleri vesaire, onunla yapılır. O kadar önemlidir ki bu, şirketler yazıcıları bozulunca tüm hayatları mahvolmuş gibi olur ve çalışanların çoğu işleri aksar.

Günümüzde artık yazıcıların yaptığı işler arttıkça artıyor. Biz onlara sadece yazıcı tanımlamasını yakıştırırken onlar, üzerine bindirilen her yükü (!) taşıyarak, bizlere bir yazıcı, bir tarayıcı (scanner), bir fotokopi makinesi, bir fax makinesi olarak orada bulunduklarını adeta çığlıklarla belli ederler, ama bizim dilimizde yazıcı olarak anılırlar ki asıl çağrılışları OfficeJet’ dir.

Evet, şirketler yazıcı alacakken elbette ki soruşturuyorlar. Hatta şirketlerde bu soruşturmayı yapan, fiyat detayları ve performans bilgilerini toplayıp bu tür işlerin üzerinden yürütülmesini sağlayan kişilere de ekstra bir sükse de getirir. Bazen patronun gözüne girmek için, “bilgisayar içerikli yazılım-donanım fiyatları” çıkarmak yeter. Şirketlerde bazen bu “mevkii” kazanmaya yönelik soğuk savaşlar da görebilirsiniz.

İyi soruşturulup alınan bir Officejet yüzünüzü kara çıkarmaz ve masrafları da kısmış olursunuz. Bunu şirketlere ilk sağlayan insanların bir miktar itibar kazandığı inkar edilemez. Bir Officejet yukarıda sayıldığı gibi çok işi yapabiliyor, dolayısıyla o konularda başka cihazlar almanıza gerek kalmıyor. Buna bir de bilgisayar ağını eklerseniz, değmeyin o ofisteki arkadaşlıkların ilerlemesine!.. Ve bu cihazın bilgisayarına bağlı olduğu “saygın kişi” bir miktar üst sınıf insan muamelesi görür.

Bir yazıcıyı “ağ ortamında” paylaştırıp kullanmak çok akıllıca bir davranıştır. Ve bu, inanılmaz derecede kolaydır. Yazıcılardan, yazıcı ekle’ yi seçtiğinizde ilerlerken, ağ yazıcısı kısmını işaretlemeniz ve o yazıcının bağlı olduğu PC’ nin paylaşımda olarak, yazıcıyı paylaştırması ve sizin onun ağdaki ismi altındaki yazıcı tanımlamasını seçmeniz yetecektir. Bazı yazıcılar direkt ağ ortamında bulunur ve herhangi bir bilgisayara bağlı bulunması gerekmez. O zaman da yazıcının bağlı olduğu bilgisayar açık değilkenki girilen sıkıntılar bir daha görünmez olur.

Bizler Eminönü-Mahmutpaşa-Çemberlitaş semtlerinde ehliyetlere, kimliklere PVC kaplama yapan seyyar satıcı vatandaşların arabalarındaki printerların, hız, maliyet, kolaylık açısından, teknoloji oranında değiştiği görmekteyiz. Eğer görmeyenler varsa size sesleniyorum: Bu sene olacağı söylenen nüfus cüzdanlarının değişmesi hadisesi sonrasında göreceğiniz yüksek bir ihtimal...

Bu olanlar, dünyada türlü değişimlere sebep oluyor. Dijital fotoğraf makinaları ve kameralar, ünlü Kodak ve Fujitsu firmalarını geleceğe endişe ile bakmak zorunda bırakıyor. Filmleri şipşak banyo edip, basması ile ünlü Walgreen zincirinin Amerika’ daki 1500 dükkanına, dijital fotoğrafları basmak için printer yerleştirilmiş. Film satışlarındaki düşüş nedeniyle Kodak firması 15 bin kişiyi işten çıkarıyor.

Görüyoruz ki, tek bir cihaz dünyada birçok değişikliğe neden olur. Ve bu tür icatlar ilk yapıldıklarında insanlığa bir hizmet olarak sunulur. Fakat, geçtiği yollardaki insanların bazılarını da zarara uğratır. Bir matematik probleminin çözümündeki gibi; sonucu bulmak için bazen payda eşitleyerek rakamların birkaçını silmek gerekir, ama hepsi sonuca bir şeyler yazmak için yapılır.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 03.01.2004

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail