Alzheimer habercisi
 

Alzheimer riskini dokuz yıl önce haber verecek bir bilgisayar programı geliştirilirken, uzmanlar hastalığa karşı yeni reçete yazdı: Meyve suyu

Alzheimere erken teşhis... Kişinin alzheimere yakalanıp yakalanmayacağını yıllar öncesinden tespit etmeye yarayacak bilgisayar programı geliştirildi.
ABD'de New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr. Lisa Mosconi, beynin belli bir bölümündeki metabolizma değişikliklerini beyin sintigrafisi yardımıyla ölçebilen program sayesinde, riskin dokuz yıl önce belirlenebileceğini söyledi. "Bu araştırma, beynin hipokampüs bölümünün metabolizmal faaliyetlerindeki azalmanın, alzheimer riskini tespit amacıyla kullanılabileceğini ilk kez gösterdi" diyen doktor, "Kullandığımız teknik, alzheimer belirtisi göstermeyen insanlarda, bu hastalığın ya da ciddi hafıza sorunlarının ortaya çıkma ihtimalini yüzde 85 öngörme imkânı sağlıyor" diye konuştu.
Öğrenme ve hatırlama işlevi gören hipokampüs, alzheimer ilerledikçe küçülüyor.

Az alkol de faydalı
Alzheimer Derneği'nin konferansında ise araştırmacılar meyve suyunun hastalık riskini azaltabileceğini söyledi. Güney Florida Üniversitesi'nin 1800 kişiyle 30 yıl süren araştırmasında, bol meyve-sebze suyu içen Japonlar ve Amerikalıların hastalığa yakalanma risklerinin dört kat az olduğu saptandı.
Konferansta alzheimere karşı 'nadiren' alkol tüketimi de önerildi. Ancak önerinin sahibi Wisconsin Üniversitesi araştırmacıları, alınan alkol miktarına dikkat edilmesi gerektiğini, çok fazla ya da hiç içmeyenlerin daha fazla risk altında olduğunu söyledi.

İstanbul - 21.06.2005
http://sufizmveinsan.com

 

http://www.radikal.com.tr/veriler/2005/06/21/haber_156352.php


Üst Ana sayfa e-mail