Kayıt için burayı tıklayınAlzheimer İyileşti


BBC - LONDRA - ABD'li bilim adamları kobaylar üzerinde yaptıkları deneylerde, azheimer'ın beyinde yol açtığı hasarı ortadan kaldırdı.
Washington Üniversitesi uzmanları bir antikor sayesinde beynin hafıza ve yargı mekanizmalarının bulunduğu bölümde oluşan 'plaka' adlı birikintileri temizlemeyi başardıklarını açıkladı. Bu sayede sadece birkaç gün içinde, sinir hücrelerinde meydana gelen hasarın düzeldiği belirtildi. Araştırmadan önce tıp dünyasında geçerli olan görüş, hasar gören beyin hücrelerinin bir daha asla düzeltilemeyeceği idi.
Araştırmayı kaleme alan uzmanlardan Robert Brendza, "Plakaları temizleyerek hasarın yayılmasını önleyeceğimizi düşünüyorduk. Ancak üç gün içinde plakalar sebebiyle oluşmuş şişkinliklerin yüzde 25'inin yok olduğunu gördük" diye bilgi verdi.
Brendza, yöntemin tedavisi olmayan alzheimer hastalığına yakalanmış kişilerdeki etkisinin görülmesi için daha fazla araştırma gerektiğini, ancak sonuçların 'heyecan verici' olduğunu söyledi.
Alzheimer hastalığının nedeni henüz bilinmiyor. Ancak hastaların beyninde, sinir hücrelerinin hasarından sorumlu olduğu sanılan bir protein birikiyor.

 

http://sufizmveinsan.com
24.
01.2005


Üst Ana sayfa e-mail