En akıllı atlas çıktı
10yıllık çalışmanın sonunda bilim adamları ilk defa beynin 'atlas'ını çıkarmayı başardı. Bilgisayar ortamındaki beyin atlası sayesinde, araştırmacılar ve tıp adamları, beynin gizli kalmış yönlerini gün ışığına çıkarma fırsatı doğdu.
Söz konusu beyin atlasını çıkartmak için ABD Los Angeles Kaliforni'ya Üniveristesi'nde görevli Dr. John Mazziotta ve Dr. Arthur Toga başkanlığındaki uluslararası bir ekip, 20-40 yaşlarında ve bir kısmı şizofreni, otizm, Alzheimer gibi hastalıkları olan 7 bin kişinin beyinlerinin dijital resimlerini (Beyin MR'ı gibi) inceledi.
Atlası oluşturmak yaklaşık 10 yıl sürdü. İnternette uzmanların hizmetine sunulan dört boyutlu (dördüncü boyut zaman) atlas, araştırmacı ve doktorların işini kolaylaştıracak. "Bugüne kadar beyin uzmanları hep kendi tecrübe ve bilgilerine dayanarak işleri yürüttü" diyen Dr. Mazziotta, her insanın beyin yapısının farklı olduğuna, bu yüzden doktorların normal
olanla anormal olanı zorlukla ayırt edebildiklerine dikkat çekti.
Atlasta 7 bin kişinin beyin haritaları ile yaş, cinsiyet, sağlık, eğitim ve genetik bilgileri bulunuyor. Çalışmada ayrıca hafıza, duygu, dil ve konuşmadan sorumlu bölgelerin işleyişleri canlandırılıyor.


Atlas için internet adresi:
http://www.loni.ucla.edu/ICBM

İstanbul- 14.08.2003
http://gulizk.com

 


Üst Ana sayfa e-mail