Balığın Sırrı Çözüldü.Sağlıklı yaşam diyetlerinin baş tacı olan balık ve içerdiği omega-3 yağ asitleri, kalbin ritmini düzenliyor. Balıkyağının içerdiği omega-3 yağ asitlerinin kalbe olumlu etkisi, detaylı olarak çözüldü.

Bu yağlar kalpteki fazla sodyum ve kalsiyumu bloke ederek ritim bozukluğunu engelliyor.
Circulation dergisindeki habere göre, Boston'daki Harvard Tıp Okulu'nda Alexander Leaf başkanlığındaki ekip, omega-3 yağ asitlerinin kalp hücrelerinin ince zarına yerleşip, kalp ritim bozukluğuna neden olan iyonların elektrik alışverişini azalttığını tespit etti.
Doymamış omega-3 yağ asitlerinin kalbe olumlu etkisinin 90'larda kanıtlandığını hatırlatan Leaf, deneylerde ilk kez balıkyağının moleküler etkisinin gözlemlendiğini kaydetti.

Farelerin kalp kası hücrelerine aritmiye neden olan maddeler ekleyen bilim adamları, daha sonra eklenen omega-3 yağ asitlerinin, kalsiyum ve sodyum iyonlarının hücre zarından geçmesini bloke ettiğini ve böylece kalp ritim bozukluğunu önlediğini söyledi.
Leaf, omega-3 yağ asitlerinin özellikle som ve tonbalığında olduğuna dikkat çekerek, haftada en az iki kez balık yenilmesini önerdi.

Balık seçerken taze ya da dondurulmuş ürünlerin seçilmesi gerektiğini söyleyen Leaf, kutudaki tonbalıklarının içindeki sıvı yağın omega-3 yağ asitlerini çektiği için, ek yağ katılmayan tonbalıklarının daha yararlı olduğunu belirtti.

Ringa, uskumru, sardalya ve alabalık da omega-3 zengini.
(aa, bbc


http://
www.gulizk.com

30.05.2003


Üst Ana sayfa e-mail