Başka Dünyalar -3-

Kültür, eğitim... Hayatımızda olması gereken ve bir kısmı da zorunlu bir şekilde hayatımıza çoktan yerleşmiş unsurlardır. Örneğin, okula başlamak seçeneğe göre olsaydı, ben gitmezdim tıpkı birçoğumuz gibi. Çocukluktan ve o güzel eğlencelerden ayrılıp “Ali gel. Okul açıldı. Ayşe topu tut. Oya ip atla.” tarzında cümleleri öğrenmek için bir senemizi çoğumuz vermezdik. Lakin yaşam, içinde barınmamıza izin veriyorken istediği yönde de şekillendiriyor öğelerini. Bizler de bir yerden bir yere koşuşturuyoruz çoğu zaman ve sormuyoruz “Nereden geldik, nereye gidiyoruz, burası neresi, biz kimiz?” sorularını. Fakat, daha okullarda bize soru sorma yeteneğini veriyorlar ucundan. Bizler ise ne kadar bunun takipçisi oluyoruz?

Kültürün ise bunlarla bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Kültür birikimi bakımından Avrupa’ ülkelerinden geride olduğumuz söylenir durur. Biz ise bunlara: “Eskiden atalarımız şunu yapmış, bunu yapmış, icatlarımızı çalmışlar...” diyerek karşılık veriyoruz ne kadar akılcı olduğunu sorgulamadan. İcatlarımız az olunca da konuşamıyoruz kendi dilimizle. Bazı terimlere ise Türkçe karşılık bile bulamıyoruz. Televizyonu örnek verebiliriz. Trajik bir örnek de CD-ROM deyimi. “Yoğun disk” olarak Türk Dil Kurumu tarafından verilen bu karşılık benim hoşuma gitmedi. “Ne diyebiliriz?” sorusuna da cevap veremiyorum. Ama birine “-Şu yoğun diski verir misin? İçinde sevdiğim bir program var” derken de hayal edemiyorum kimseyi.

Kitap veya okul okumadan bu icatları yapmamızı kimler bekliyor olabilir ki? Cevap: “İcatlarımızı çalmışlar veya atalarımız da şunu bulmuş” diyenler. Beyindeki enerji akımlarını daha sağlıklı ve kullanışlı hale getirmeden, beyinde şimşek çaktırmadan bir yaratıcılık yapmamız mı daha kolay, başımıza şimşek düşmesini beklemek mi?

Kültür:

www.biletix.com

Artık hepimizin bildiği biletix, karşımıza ilk önce futbol maçlarının biletlerini satmasıyla girdi. En azından benim hatırladığım buydu. Fenerbahçe biletlerini sattığı zaman duymuştum. İlk başta biraz garip gelmişti, ama şimdi aşinası olduk. Sadece futbolla değil, müzik, sinema alanlarında da etkisini gösteriyor biletix. Abdi İpekçi, Aya İrini, Babylon, Atatürk Kültür Merkezi... ve daha birçok sanat-etkinlik salonuna göre bakış yapabiliyorsunuz, etkinlik arayabiliyorsunuz. Kredi kartınızla biletleri anında ayırtabiliyorsunuz. Entelektüel insanlar için fevkalade bir site diyebilirim.

www.edebistan.com

Bu ismi görünce tahmin edebiliyorsunuz tabi ki. Edebiyat severlerin buluştuğu bir site. Şiirler, söyleşiler, ayın kitabı, öyküler, romanlar gibi konularda birçok yazının bulunduğu sitede gerçekten güzel vakit geçiriyorsunuz. Çok sayıda öykücünün, şairin hayatını ve eserlerini kolayca bulabileceğiniz bir bölüm var sol alt tarafta; Şairin ismini tıklayıp ulaşabileceğiniz. Bir de fotoğraf galerisi.

www.beyazperde.com

Benim çokça kullandığım bir sinema portalı. Vizyondaki filmler hakkında bütün bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca sinekritikte filmler tartışılıyor. Ankete katılıyor, yönetmenlerin hayatını öğreniyorsunuz. Üstelik, site cep telefonunuza haftanın yeni filmlerinin bilgilerini gönderiyor. En yeni sinema haberlerini de bulabilirsiniz. Hem Türkiye’ den hem de dünyadan.

www.nevarneyok.com

Dikkat! Bu siteye giriş var, fakat çıkış biraz zor. Aradığınız arayabileceğiniz bütün sanat etkinliklerine ulaşabilirsiniz. Kitap, sinema, festivaller gibi konularda gerçekten kaliteli bir sunum yapıyorlar. Site tasarımı güzel. Biraz kafa karıştırıcı olabilir, ama bu onun doluluğundan kaynaklanıyor. Konserler, dansçılar, cafeler, restaurantlar, sergiler, albümler de diğer karışılan konular. İnanın her konuya karışmışlar, iyi de etmişler.

www.kultur.gov.tr

Kültür Bakanlığınca hazırlanmış bir site ve İngilizce hazırlanmış. Türkçe için alttaki Türkçe seçeneği ile ulaşıyorsunuz. Kaliteli ve güzel renkleri kullanarak yapılmış bir tasarımı var. İçeriğinden bahsetmeye gerek yok zaten. Gayet dolu içeriğiyle bir ziyaretçiye fazla bile geliyor.

www.istfest.org

Çeşitli sanat etkinlikleri, pardon her türlü sanat etkinliklerini bulabilirsiniz. Jazz konserleri, film seminerleri, minik sanatseverler köşesi, tiyatro festivalleri, İstanbul bienali deyince aklınıza hemen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı geliyor değil mi? Özellikle de o kendine has lale logosu ile onu bilmeyenimiz yoktur. Resmi sponsorlar ve reklam bannerlerı solda, sağda ise İstanbul Kültür ve Sanat Dostları adıyla başlattıkları kampanyaları var. Siz kampanya dediğime bakmayın, üyelik duyuruları da diyebilirsiniz.

www.bky.com.tr

Tam anlamıyla kitapları harikulâde biçimde tanıtan bir site. Yeni kitaplar, çok satanlar, günlük kitap önerilerini ediniyor ve de en önemlisi kategorilere göre kitap arama yapabiliyorsunuz. Bilim, eleştiri, günlük, hatıra, mizah, roman tabi ki bunlardan sadece birkaçı.

www.evkultur.com

Adından da açık seçik anlaşılacağı gibi bir ev-kültür sitesi. Bir ev hakkında bulmak isteyebileceğiniz her şey var. Ben bir evde bunca değişik durumlar olduğunu bilemezdim. Çevre, evler, sanat galerisi, mimarlık, mobilya, evimizdekiler, seçtiklerimiz bölümleriyle ilgililerine iyi bir kültür zevki yaşatıyor.

www.tdk.com.tr

Türk Dil Kurumu’ nun resmi sitesi. İsimler sözlüğü, terimler sözlüğü, bilgisayar terimleri sözlüğü gibi kullanışlı bölümleri var.

Eğitim:

www.bilim.org

Aslında böyle siteleri tanıtmaya nasıl başlanılacağını bilmiyorum. Adrese bakınca içerik kendini öyle belli ediyor ki bize söz bırakmıyor. Ama ben gene de bir şeyler söyleyeceğim. Genel, sosyal bilimler, fen bilimleri gibi konu başlıkları altında onlarca başlık içinde arama yapma, bilgiye ulaşma şansınız var. Örnekler: Astronomi ve uzay, bilim, tıp, bilinmeyenler, matematik,fizik, kimya, psikoloji, sosyoloji, felsefe.

www.maximum.com

Binlerce belge barındıran bilimsel bir kaynak alanında tek! Parolasıyla girdiğiniz sitede güzel bir tasarım ve kafa yormayan bir düzen mevcut. Elektronik dergiler, elektronik ansiklopediler gibi konuların yanında, tarih, psikoloji, edebiyat, din, politika başlıklarıyla güzel bir yayın yapılıyor.

www.egitim.com

Bir parola da burada var. “İnternet tıpkı yaşam gibi içinde her şeyi barındırıyor. Yaşamın içinden güzellikleri seçmek sizin, internet ortamında güvenli ve sağlıklı bilgileri sunmak bizim işimiz”.  Sırasıyla, okul öncesi, çocuk, ilk gençlik, gençlik, üniversiteliler, aile, eğitimciler başlıklarında sağlam bilgiler, anlatımlar var. Gerçekten gerekli bir site.

www.biliyormusun.net

Yarışın, eğlenin, kazanın. Yarışmalar, sorular, hediyeler ile interaktiflik kazanan site hem eğitiyor hem eğlendiriyor.

www.dersimizingilizce.com

İngilizce öğrenmek isteyenler! Kurslara vereceğiniz paraların cebinizde kalıp sizi ısıtmaya devam etmesini istiyorsanız İngilizce’ yi buradan öğrenin. Gerçekten de öğrenilebilecek bir biçimde hazırlanmış site. Grammar, reading, writing, listening, quiz center bölümlerinden çeşitli kategorilerde İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

www.cocukca.com

Çocuklar için hazırlanmış eğitici-öğretici bir site. Bir çocuk girdi mi bu siteye çıkmak istemez emin olun. Ayrıca insanın içindeki çocuğu da uyandırıyor. Çocuğuma göstereyim diye girerseniz bu siteye siz de saatlerce takılabilirsiniz. Hayvan dostlarım, masallar öyküler, oyunlar, kim bunlar bölümleri ile çocuklar için ideal hizmet sunuluyor.

www.akampus.com

Üniversitelilere ve üniversite adaylarına göre hazırlanmış bir site. Fazlasıyla güzel ve gençlerin üyesi olacağı bir site.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 30.03.2004

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail