Başka Dünyalar -4-

Başka dünyalar yazısına başlarken bu kadar kafamın karışacağı ve “istemediğin kadar” sözünü bu denli yaşayacağımı tahmin edemezdim tabi ki. Sonra bu yazı uzadıkça uzadı ve dört bölümde ancak nihayete erdi. İstemediğin kadara gelince: Sonuçta internettesiniz ve sanal gezinti yapmak istiyorsunuz. Yoksa internete neden girilir ki? İlk amaç bu olur genelde. Bu siteler kendi türlerinin özenle yapılmış ve seçilmiş örnekleridir. Her biri ayrı ayrı ağırlığı olan ve bir tarz yaratan sitelerdir. Başlıklar altında, o başlığı en iyi ifade eden ve çeşitlendiren başarılı siteleri yapanları buradan tebrik ediyorum. Yalnız dikkat edilecek nokta, kaybolmamaktır. Yarım saat sörf yaparım sonra diğer işlemime bakarım diyenler saatler sonra kendine gelebilir. O diyarlarda o kadar kalıyorsunuz ki geri dönüş zor olabiliyor.

Biz en iyisi başka dünyaların ziyaretçisi olalım ama bunları kendi dünyamızı renklendirmek için yapalım.

Eğlence:
www.rockfm.com.tr

Ben ve benzerlerim rock müzik sevenlerin kesinlikle uğraması gereken bir site. Güncel müzik listelerinin de bulunduğu bölüm yanı sıra, İngiltere’ den ve Amerika’ dan listeler de mevcut. Blackboard bölümünde de önerileriniz, isteklerinizi gönderebilir ve ödüllü sorulara cevap vererek DVD ve VCD filmler kazanabilirsiniz. Sanatçılar hakkında haberlerin de olduğu sitede ayrıca telefonla istek bölümü de var. Rock tarzına sadık kalan ender sitelerden biri. Müzik piyasasının kalitesizlikten eziyet çektiği şu dönemlerde rock severler olarak desteklerinizi bekliyoruz.

www.koaka.com

Tavla, satranç ve okey gibi küçük ve eğlenceli oyunların yanı sıra, kelime oyunları, kağıt oyunları, board oyunları, tek kişilik oyunlar gibi bölümleri oyun severlerin ilgisini çekebilecek bir site. Ödülleri, kulübü ve günün sorusu gibi değişik bölümler de var sitede.

www.komikaze.net

Ünlü çizer Erdil Yaşaroğlu’ nun karikatürlerinin yayımlandığı bir web sitesi. Ve fıkralarla , komik video görüntüleriyle eğlence portalı haline gelmiş.

www.kahkaha.com

Tanış-kaynaş, oyun, cep, sohbet, komiklikler, jeton danışma gibi bölümleriyle ve tasarımıyla ilgi çeken bir mizah sitesi.

Ekonomi ve İş Dünyası:

www.bigpara.com

IMKB verilerini canlı olarak izleyebileceğiniz, piyasalarla ilgili, repo, tahvil/bono, altın verileri, yurtdışı borsalar, en çok artan endeksler bölümleri oldukça açık ve net bilgi sağlayıcılar. İlgilenenlerin zaten bakmış olmaları gereken bir site.

www.ekometre.com

Yatırım yapmak, parasına yön vermek isteyenleri hedefleyen ekometre bol sütunlu kolay okunur bir tasarıma sahip.

www.kariyer.net

Türkiye’ nin ilk kariyer ve insan kaynakları sitesi olan Kariyer.net, işgücü ile işvereni başarıyla bir araya getiren bu sitede özgeçmiş hazırlayarak, bir iş sahibi olsanız bile cazip fırsatlara kavuşabileceğinizi biliyor musunuz?

Başvuru Kaynakları:

Her an işinize yarayacak numaralar vardır mesela. Acil servis, bilinmeyen numaralar, elektrik arıza gibi. Bu bölümde üsttekiler kadar çarçabuk lazım olmasa da hayatın belli dönemlerinde işinize yarayacak kaynaklar bulacaksınız. Aslında biliyorum çoğunu “Sık Kullanılanlar” ınıza almışsınızdır ama kaçırdıklarınız var mı bir bakın derim.

www.porttakal.com

Yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde şehirde olanlar, tiyatro, festival, spor gelişmeleri vesaire herhangi bir şey için başvurabileceğiniz bir kaynak.

www.vergiportalı.com

Vergiyle ilgili her türlü detay, tarih, hesaplama bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca ödeme zamanı yaklaşan vergileri takip edebilirsiniz.

www.seslisozluk.com

İngilizce sözlük için kullandığınız programlar çok mu kötü? Cd sini takmaya üşeniyor musunuz? işte tam size göre bir site. Çok basit. İngilizce kelimeyi giriyorsunuz anında Türkçe karşılığı çıkıyor. Tam tersini de yapmak mümkün.

www.gazetem.net

Eğer bir gazete okuruysanız bu site tam size göre. Hemen hemen bütün yazarların günlük yazıları var. Ve ara yüzü ile de başarılı bir site.

www.gazetekeyfi.com

Türkiye’ de çıkan bütün gazetelere bu siteden geçiş yapabilirsiniz. Günlük hava durumu, günlük bulmacalar, spor gazeteleri, ayrıca olmazsa olmaz diye bir bölüm var ki, içinde kimlik numarası sorgulama, yol durumları, telefon faturaları gibi lazım olabilecek birçok önemli siteyi karşımıza getiriyor. Saatlerine göre günlük haberlerin sıralanışı da cabası. Bir siteden daha başka ne istenebilir ki. Radyolar, online televizyon kanalları, dergiler, Avrupa’ nın hemen her ülkesinden gazeteler diye bölümleri saymaya devam ederken bunu şöyle özetlemeye karar verdim: Bu sitede her şey var.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 13.04.2004

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail