u hafta Edebiyat köşemizin konu mankeni  Bedii Faik..!

Epeydir uzaklarda, tanımayan olabilir diye söylüyorum; Bedii Faik bir devrin yıldız fıkra yazarı ve yaman bir polemik ustasıdır.

Şu sıralar Doğan Kitapçılık, bir dönemin keskin kalemşoru Bedii Faik'in anılarını topladığı kitabı yayımladı.
Yazdığı polemik yazıları ve fıkralarıyla kısa sürede şöhret sahibi olan Bedii Faik, Anıların ilk cildinde Babıali'sinin perde arkasını akıcı ama bir o kadar da sert üslubu ile anlatıyor.

“Dev bir pergelin saplanan ayağını Nuruosmaniye kavşağının tam orta yerine batırınız ve sonra öbür ayağı, çok değil, 250 - 300 metre kadar açıp çevirmeye başlayınız. Çıkacak daireye 1940'ların bütün Babıali'sini sığdırabilirsiniz! Cumhuriyet'iyle, Vatan'ıyla, Tasvir'iyle, Tanin'iyle, Son Posta'sıyla, Vakit'iyle, Son Telgraf'ıyla, Yeni Sabah'ıyla, Hürriyet'iyle hatta tüm kitabevleriyle hemen hemen hepsini... kapsar

Kitabın adı “ Matbuat, Basın derkeen...” Medya (Doğan Kitapçılık). Kitabında genç yazarlara da sesleniyor, şöyle nasihat ediyor:

«Bir polemiğe girerken, karşınızdaki insanı sevebilmeniz ihtimali olduğunu da hatırdan çıkarmayın! Bu size, kelimelerinizi daha dikkatli seçme, daha az kırıcı ve hırpalayıcı olma yolunu açar... Savunulması mümkün, munis sözcüklerle polemik yapmak, hırçın ve keskin olanlarla yapmaktan şüphesiz daha zordur. Ama mutlaka aydınlık sonuçludur.
Ben yazarlığımın delikanlılık devrelerinde yazdıklarımı, ne zaman okusam, bazı hırçınlıklarımda çok az haklılık buluyorum. Yaşlandıkça da bunun arttığını görüyorum. Aslında pek az kavgamdan pişmanlık duymuşumdur. Şimdi tenkit ettiğim kavgaya niçin girdiğim değil, onu niçin o derece hırçın yaptığımdır.

Aynı Bedii Faik, Nilüfer Kas'a bakın neler diyor (Tempo, 17 mayıs).

«Mîna Urgan, yüzüne bakılmayacak kadar çirkindir».

«Safiye Ayla, Atatürk'ün ona âşık olduğunu söylüyor. Atatürk taponcu mu?»

Komünist arkadaşlarını polise satan, evet Attila İlhan'dır.

«Bugün en antipatik, güvenilmeyecek adam Ecevit. Çürümüş, bitmiş...».

Hıncal Uluç, megaloman, ruh hastası

Aslına bakarsanız bu tarz uslûbu kendisi de pek beğenmiyor...

Evrensel kitap Kuranı Kerim ise bakın  bu bağlama

Nasıl değinmiş,

“Kime uzun ömür verirsek biz onun gelişmesini tersine çeviririz. Hiç düşünmüyorlarmı ?. (Yasin/68 ).

Ne diyelim Allah uzun ömürler versin  Sevgili Bedii Faik

İstanbul - 23.05.2000
http://afyuksel.com


Üst Ana sayfa e-mail