Kayıt için burayı tıklayınBEYNİNİZE EGZERSİZ YAPTIRARAK GENÇ KALMASINI SAĞLAYIN


Bilim adamları az da olsa aktif olan farelerin DNA`larının ve beyin hücrelerinin daha az aktif olan farelere göre daha sağlıklı olduğunu tespit etmişlerdir.. Bu çalışma ömür boyu yapılacak egzersizin beyin hücrelerinin yaslanmasını engellediğini gösteren ilk çalışmadır.

Yapılan çalışmada hayvanlar kesinlikle koşmaları için zorlanmamışlar ve sadece istedikleri, keyif aldıkları sure kadar egzersiz yapmışlardır. Bunu insanlar için uyguladığımızda günlük 30 dakikalık veya 1 millik (1600metrelik) yürüyüşe denk olduğunu söyleyebiliriz.

Deneyin sonunda egzersiz yapan farelerin beyinleri incelenmiş ve bunların beyninde oksidasyon atıklarının daha az olduğu görülmüştür. İki yıl sonra bu aktif farelerin DNA larinda yapılan incelemeler de onların DNA’larının henüz 6 aylık genç farelerinki ile benzerlikler gösterdiğini tespit etmiştir.

Beyindeki oksidasyon hafıza kaybına sebep olmaktadır ve ayni zamanda Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların da tetikleyicisi olarak görülmektedir. Araştırmaların bundan sonraki aşaması egzersizin bedende hangi doğal kimyasallar ve mekanizmaları oksidasyon stresi ile mücadele etmek için harekete geçirdiğini tespit etmek olacaktır.

http://sufizmveinsan.com
18.
12.2005


Üst Ana sayfa e-mail