Bilgisayar ve Hız

İlk bilgisayarınızı hatırlıyor musunuz? Kim hatırlamaz ki? Bu ilk bisiklet, ilk oyuncak, ilk aşk gibi sürekli akılda kalan bir durumdur. Genelde, çocuklukta karşılaşılır. Enerjinizi nereye harcayacağınızı bilemediğiniz o dönemlerde elinize geçen her şey, belli zaman aralıklarında parçalanmış olarak bulur kendini. İster istemez bunları yaparsınız. Sonra da cezasını çekersiniz tabi. Mesela bilgisayarınızı bozduğunuzu ve oyun oynayamadığınızı düşünsenize... Belki de böyle bir durum başınıza gelmiştir.

Öyle zamanlarda bilgisayarınıza bakım yapılırken hızlanmasına gereksinim duyduğunuzu anımsar ve hızlanmasını istersiniz. Çeşitli ek parçalar taktırır, hızlanmasını, açılma süresinin kısalmasını beklersiniz. Ama belli bir süre sonra o da yetmez. Hele arkadaşlarınızdan yeni bir bilgisayar alan olduğunu duyup o yepyeni PC’ yi gördüğünüz zaman sürekli “ben yenisini ne zaman alabilirim?” düşüncesi kaplar aklınızı.

Yaşamın bilgisayarlarla ilgili kısmı sürekli böyledir. Sürekli hızlısını, yenisini almaya ihtiyaç duyarsınız. Bu hiç bitmeyecek gibidir. Hız, insanoğlunun son zamanlarda en çok üzerinde durduğu konulardan biri. Hızı sürekli yener bilim adamları. Ve hızı, ondan daha iyi olan bir hızla yenerler. Yoksa Mars’ a bir uzay aracı nasıl gönderilir.

Eskiden cereyan etmiş olayları biliyorsunuz: Deve kervanlarıyla, atlarla, at arabasıyla giderek hızlanmaya başlamıştır yaşam. Ve sanki sonu yokmuş gibi sürekli ilerler. Arabalar çıkar, iki bin sekiz yüz beygir gücünde olanlar, üç bin altı yüz gücünde olanlar vs...

Bilgisayarlarda ise P4 gücünde olanlar, Pentium Celeron işlemcili olanlar şu anki takıntılarımız. Dünyada bilgisayarda yeni teknolojinin çıkmasını bekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Beklenen, aslında Pentium, bilgisayar, işlemci ve saire değil. Beklenen hızdır. Sanırım bu beklenti sürekli devam edecek. Bakalım, ileride neler çıkar ve nelerin hızlarının artmasını bekleriz. Belki bunları görebilecek kadar yaşayacak değiliz. Belki de “bizim çağımız” bilgisayar çağı olarak kapanacak.

Geçenlerde yayın organlarında yayımlanan bir haber bu yazının yazılmasına sebep olmuştur. Konu bilgisayarların hızlanmasıydı ve haber şöyle idi:

“Bilgisayarların açılma süresi kısaldı:

Yeni geliştirilen bir teknoloji sayesinde bilgisayarların açılma süresinin 10 saniyeye kadar indiği bildirildi. Bilgisayarların açılma aşamasında bekleme süresi, hızlarına göre, ortalama 40-90 saniye arasında değişiyor. "InstantON" adı verilen teknoloji, Microsoft tarafından geliştirilen XP Media Center platformunda çalışan bilgisayarlarda kullanılabiliyor.
Merkezi California'nın Fremont kentinde bulunan InterVideo İnc. şirketi tarafından geliştirilen teknoloji, bilgisayarların hemen hemen anında açılmasına olanak veriyor.
Programın LinDVD adı verilen sistemle çalıştığı, LinDVD'nin, açık kaynaklı Linux işletim sisteminin bir sürümü olduğu bildiriliyor.
Windows işletim sisteminin LinDVD ile bir arada bulunabildiği ve hatta "Word" gibi yazı programlarında bile kullanılabildiği belirtiliyor.
Yeni teknolojinin daha şimdiden bazı Asya ülkelerinde satışa sunulan bilgisayarlarda kullanıldığı, bunlar arasında Japonya'da pazarlanan Sharp dizüstü bilgisayarlar ile bir Çin firması olan "Legend Group" tarafından üretilen bilgisayarların yer aldığı bildirildi.”

Görüldüğü gibi, bilgisayar denince akla hız geliyor. Hızla ilgili bir gelişme olunca da büyük şirketler anında kapıyor. Çünkü hız, insanların bir bilgisayarda ihtiyacı olan en önemli şey. Hız bizim için önemli ve bunun için her şeyimizi veririz. Veriyoruz da...

Kaynak: (aa)

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 20.04.2004

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail