Biyonik İnsana Doğru - 1

 

Düşünce gücüyle makineleri kontrol etmemizi sağlayan beyin çipleri. Labarotuvar ortamında geliştirilen böbrek ve akciğerler, kalbe takılan esnek yara bantları, lazer taramalı gözler... Bütün bu buluşlar araştırma aşamasında; bazıları halen insanlar üzerinde test ediliyor. Araştırmalar, teknolojinin bir sonraki zaferinin insan vücudu üzerinde olacağını gösteriyor.

Genetik, malzeme bilimi, doku mühendisliği ve nanoteknoloji*, hal-i hazırda hasta ve yaralılara yardım ediyor. Ancak tıp biliminin bizi sadece hastalıklardan kurtaracağı bir çağın ötesine geçiyoruz; bu çağda insan vücudu sadece iyi olmaktan öteye geçecek.

İnsan vücudu üzerinde yakın gelecekte meydana gelecek değişiklikleri özel bir incelemeye alalım. Gelecek on yıllar boyunca biyo-mühendislik labarotuvarlarının insan vücudundaki sorunları gidermek için geliştirecekleri buluşlar, bir süre sonra bu sorunlara sahip olmayanlar tarafından da daha güçlü bir vücuda sahip olmak için kullanılacak. Bio - mühendislik alanında yakın gelecekte beklenen gelişmeleri inceleyelim:

TELEKİNEZİ TEKNOLOJİSİ (11 - 15 YIL ARASI)
ABD’de kurulu Brown Üniversitesi ve Foxborough Cyberkinetics enstitüsü makinelerle iletişim kurmamızı sağlayacak beyin imlpantları* üzerinde çalışıyorlar. Kafatasının tam altında bulunan motor korteks bölümüne yerleştirilen bir mikroçip, sinir sinyallerini algılayarak bunları bir bilgisayara yönlendirecek, bu bilgisayar da kablosuz olarak diğer bilgisayarlar, müzik setleri ya da elektrikli sandalyeler gibi pek çok elektronik cihaza kumanda edebilecek.

LAZER TARAMALI GÖZLER (0 - 5 YIL ARASI)
İngiltere Cambridge’deki Smart Holograms araştırma merkezindeki bilim adamları, kan şekeri seviyeleri kontrol dışına çıktığında diyabet hastalarını uyaracak kontakt lensler ürettiler. Gözyaşı içerisinde yer alan şeker miktarının değişmesi lensdeki bir maddenin bozulmasına ve hastanın gözünün önünde noktalar görmesine neden oluyor. Bu noktaları gören hasta ise ilaç kullanması gerektiğini anlıyor. Sırada ise tansiyon ölçebilen lens projesi var.

DİŞÇİ GİBİ CEP TELEFONU (11 - 15 YIL ARASI)
Cep telefonunuzu bir daha asla hiç bir yerde unutmayacağınızı hayal edin. Alman bir tasarım ekibi tarafından geliştirilen mikro - titreşim cihazı ve kablosuz düşük frekans alıcı dişe yerleştirilebiliyor. Titreşim cihazı mikrofon ve hoparlör olarak kullanılıyor ve ses dalgalarını çene kemiğiniz üzerinden kulak zarınıza ulaştırıyor.

TİTANYUM KALP (0 - 5 YIL ARASI)
Günümüzde teknolojinin son mucizesi kalp cihazı Abiocor. Maalesef bu cihaz erkek nüfusun sadece yüzde 50’sine uyuyor ve bir iki yıl içerisinde tükeniyor. 2008 yılında üretilmesi beklenen Abicor II, yüzde 30 oranında daha küçük olacak, erkeklerin neredeyse tümüne kadınların ise yüzde 50’sine takılabilecek ve 5 yıl süreyle dayanacak.

İLAÇ ZERKEDİCİ (6 - 10 YIL ARASI)
ABD’nin Kentucky eyaletindeki ChipRx araştırma merkezi ihtiyacınız olan ilacı ihtiyaç anında vücuda verecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Kibrit çöpü büyüklüğündeki cihazı ilacınızı doldurduktan sonra göğsünüzde deri altına takıyorsunuz. Sensorlar vücut ısısında ya da kimyasında bir değişiklik fark ettiklerinde depoladığı ilaçtan gerekli miktarı vücudunuza salgılıyor.

KÖK HÜCRE SPERMİ (11 - 15 YIL)
İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’ndeki bilim adamları embriyo kök hücrelerinden insan spermi üretti. Bu prosedür ticari olarak uygulamaya geçerse, kısır erkeklerin derilerinden alınan DNA’lardan kök hücrelerin klonlanmasında daha sonra da bu kök hücrelerden sperm üretilmesinde faydalanılacak. Bilim dünyası kök hücre sperminden doğacak ilk bebeğin 10 yıl kadar uzak olduğunu düşünüyorlar.

ŞOK TEDAVİLİ KASLAR (6 - 10 YIL)
Kalem pilin yüzde biri büyüklükteki Bion, halen arter ve kalp sorunu olanlarda kasları güçlendirmek için kullanılıyor. Bu cihazın yakında felçli uzuvların tekrar hareket kazanması için kullanılması bekleniyor. Klinik deneylerde doktorlar 1.6 santim uzunluğundaki elektrokod kaplı kapsülü cansız kas dokusuna enjekte ediyorlar. Hasta daha sonra kapsülü sinir iletilerini taklit edecek şekilde harekete geçiriyor ve kasların kasılmasını sağlıyor. Güney California Üniversitesindeki araştırmacılar bu sene içerisinde motor sinirlerden bilgi alacak sensorları ekleyerek bu bilgileri Bion’a taşımaya çalışacaklar. Deneyler başarılı olursa sistem tam otomatik hale gelmiş olacak
.

Volkan Tolga
İstanbul - 25.10.2005
http://sufizmveinsan.com

 


Üst Ana sayfa e-mail