Biyonik İnsana Doğru - 2

 

MİKROÇİP HAFIZA (11-15 YIL)
Güney California Üniversitesi sinir mühendisi Ted Berger hafızayı zenginleştirmek için bir metot üzerinde çalışıyor. Bir mikroçip sağlıklı bir beyin hücresinden hasarlı dokuları atlayarak diğer bir sağlıklı hücreye sinyaller gönderiyor. Bu şekilde yaratılacak yapay hippocampus öncelikle Alzheimer hastalarının daha sonra da hafıza kaybı yaşayanların hafıza yeteneklerini kazanmalarına yardımcı olacak.

SİNİR UYARAN DUYMA CİHAZI (6 - 10 YIL)
Avustralya’daki Biyonik Kulak Enstitüsü iç kulağa yerleştirilecek ve hasar görmüş sinirleri şok tedavisiyle sağlığına kavuşturacak bir implant üzerinde çalışıyor. Küçük bir pompa sinirleri stimüle edecek kimyasallarla yıkarken, elektrotlar sinirleri canlı tutmak için uyaracaklar.

DÖRT BOYUTLU GÖRÜNTÜ (+ 16 YIL)
İnsan gözü üç renk üretici koniye sahip, bunlar kırmızı, yeşil ve mavi. Peki ya dört koniye sahip olsaydık. Wisconsin Tıp Koleji’ndeki araştırmacılar, şu anda tahmin bile edemediğimiz renkleri algılayabilmemiz için dördüncü bir koniyi genler üzerinde çalışarak yaratmayı hedefliyorlar.

KALP GİBİ ATAN YARA BANDI (+ 16 YIL)
MIT’deki bilim adamları yaşayan kalp hücrelerinden oluşan bir bandaj üzerinde çalışıyorlar. Kalp krizlerinin ardından kalbe uyum sağlayacak bu bant hasar görmüş dokuların yerini alacak.

MİDEDE ŞOK TERAPİ (0 - 5 YIL)
New Jersey’deki Transneuronix araştırma merkezinde tasarlanan bir aygıt deneklerin vücut yağlarının yüzde 25 ile 40 arasındaki kısmını kaybetmelerini sağlıyor. Midenin üst bölümüne şok dalgaları göndererek genişleyip gevşemesini sağlayan aygıt sayesinde beyin gerilmiş mideden gelen sinyalleri midenin dolu olduğu olarak algılıyor.

YÜKSEK FİBER AKCİĞER (6 - 10 YIL)
Pittsburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar dünyanın ilk akciğer implantı üzerinde çalışıyorlar. Tüp şeklindeki cihaz gaz geçirgen mikrofiberler dokudan oluşacak. Karbon dioksit fiberler arasından süzülerek küçük bir pompada toplanacak. Pompa karbon dioksiti atarak içeriye oksijen çekecek, oksijen de ayni fiber dokudan geçerek kana ulaşacak.

TÜPTE BÖBREK (6 - 10 YIL)
Dünya üzerinde yüz binlerce kişi hayatta kalmak için böbrek nakli bekliyor. Klasik diyaliz metodu toksinlerle birlikte yararlı mineralleri de vücuttan atan acılı bir işlemden oluşuyor. Bu problemden kurtulmak için, ABD, Rhode Island’daki Nephros Therapeutics tıp merkezinde diyaliz makinelerinde çalışmaları için canlı böbrek hücreleri üretiyorlar. Aparat kanı filtrelerken, böbrek hücreleri temel mineralleri filterden toplayarak kana geri gönderiyor. Gelecek 10 yılda, Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar diyaliz makinelerinin küçük versiyonlarını kalça yakınlarındaki femoral arterine bağlayarak doğrudan insan vücuduna yerleştirmeyi amaçlıyorlar. Kan arterde aktıkça, yapay böbrek kanı temizleyecek.

KAYMAYAN DİSK (0 - 5 YIL)
Genelde bir omurga diskini zedelediğinizde ya da disk kayması meydana geldiğinde, disklerin birbirine sürtünmesini önlemek için doktorlar diskleri birbirlerine yapıştırırlar. Ancak şimdi FDA tarafından geçen sonbaharda onaylanan ve polietilen ve kobal kromyumdan yapılan Chiarite adlı bir cihaz var. Diskler arasına yerleştirilen bu cihaz esnek yapısı sayesinde 21 dereceye kadar esneme ve kayma yeteneğiyle rahat hareket olanağı sağlıyor.

İSTEĞE BAĞLI BRONZLUK
Avustralya’da bulunan ilaç firması EpiTan, derinizin altına yerleştirilen ve bronzluk veren melanin kimyasalını salan küçük bir implant geliştirdi. Klinik deneylerde kapsülün yerleştirildiği 30 gönüllü, 14 hafta boyunca sağlıklı bir parlaklığa kavuştu ve ayrıca deri kanserine karşı da korundu. Şirket 2007’de implantın piyasaya çıkarılmasını umuyor.

BAŞTAN BEYİNE
San Diego’daki AntiCancer şirketi, saç foliküllerindeki genç kök hücrelerinden nöronlar yarattı. Araştırmacılar, laboratuarda üretilen böylesi hücrelerin, Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hasarına bağlı hastalıklarının tedavisinde kullanılacağını umuyor.

 

Kaynak:
NTV-MSNBC
www.hurriyetim.com.tr

www.doktordergisi.com
Sözlük:
Nanoteknoloji; özet anlamıyla atomik-moleküler boyutta maddenin mühendisliğinin yapılarak yepyeni özelliklerinin açığa çıkarılmasıdır. Nanometre ölçek olarak metrenin milyarda birini ifade etmektedir.
İmplant; Tıbbi literatürde nöral implant (neural implant) olarak anılan cihazlar halk dilinde “beyin pili” şeklinde isimlendiriliyor.

Volkan Tolga
İstanbul - 01.11.2005
http://sufizmveinsan.com

 


Üst Ana sayfa e-mail