Östrojenle Hormon Replasman Tedavisi Demans Riskini Arttırıyor!


Östrojenle Hormon Replasman  Tedavisi Demans Riskini Arttırıyor!
Hormon Replasman tedavisinde östrojen kullanmak bundan önce yapılan araştırmaların aksine yaşlı hanımlarda demans riskini arttırabiliyor.
North Carolina da bulunan Wake Forest Üniversitesinden Prof. Steve Rapp daha genç olan kadınlarda hormon replasman tedavisinin (HRT) sıcak basmalarını ve menapozun diğer semptomlarını düzene koymakta yararlı olabiliyor.

Ancak, American Tıp Birliğinin bir yayınında (The Journal of American Medical Association) Prof. Rapp ve Dr.Sally Shumaker şöyle yazmışlardır : “65 yaşın üzerindeki kadınlarda demans veya zihinsel aktivitelerdeki düşüşü engellemek için östrojen kullanılması önerilmemektedir.”
Geçtiğimiz ilkbaharda Dr.Shumaker’ın ekibi  ostrojen artı progestrone kullanımının yaşlı kadınlarda demans riskini iki kat arttırdığını rapor etmişlerdir. Şimdi araştırmacılar sadece östrojen alan kadınlarda da artan bir demans riski olduğuna işaret etmişlerdir.
Adı geçen kişilerin belirttiğine göre; sadece östrojen alan 10.000 yaşlı kadından oluşan bir grupta her sene ilave 12 demans vakası ortaya çıkacaktır. Yine 10.000 kişilik  kombine edilmiş hormon terapisi (östrojen+progestrone) uygulanmış kadın grubunda ilave olarak 23 demans vakası olacaktır.
Copyright © 2004 The Daily Telegraph. Source: Financial Times Information Limited - Europe Intelligence Wire.

İstanbul - 20.07.2004
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail