DERSİMİZ:
OYUN

 

Oyun deyip geçmeyelim lütfen! Oyunlar, gereği gibi kullanıldığı veya gösterilebilecek toleransları aşmadığı takdirde çok yararlıdır. Önceki konularımızdan biriydi, hatırlayanlar bilir, SIMS isimli oyundan bahsetmiştik. Şimdi de diğer örneklere bir bakalım:

Bir strateji oyununda, her ne kadar savaş oyunu olsa da pek kanlı çatışmalar gösterilmez. Sadece sahayı, kişileri, silahlarını, haritayı görmeniz yeterlidir. Tıpkı gerçek bir askeri savaşta komutanların onca senenin eğitiminin verdiği “bilgiyi” sahalarda uygulamak gibidir. Sahaya göre oynayacak kişi sayısı, haritaya bakıp stratejiler belirlenir. Saldırıya geçilir ve bir kale veya bilemediniz bir bölge ele geçirilir. Bazen savaşma bile olmaz, sadece teslim alabilirsiniz. Bunu becermek yüksek puan (ya da Perfect Mission) demek olduğu için ilgi ve çalışma oraya kayar. Yani oyun, çocuğu illa da cani yapmaz.

Bir futbol, basketbol veya menajerlik oyunları ise gene aynı sonuçları karşımıza çıkarabilir. Stratejiler, “oyun okumalar”, adam değiştirmeler, taktik değişiklikleri, bunların hepsi birer bilgi yönetimi ve birer akıl oyunudur. Bulmaca çözmek gibi insan zekâsını harekette tutmayı ve geliştirmeyi sağlar.

Ama tabi ki bunu yaparken çocukların aileleri tarafından bilinçli destek görmesi, takip edilmesi, dikkâtlice gözlenmesi gereklidir. Çünkü, istekleri bitmeyen ve sürekli kendi duygularını tatmin etmek isteyen çocuklar, kendilerini oyunlara fazla kaptırabilir, sürekli kanlı oyunlar oynarlarsa durum kötüye gidecektir. Çocukların kendini yetiştirme gibi dertleri yoktur, bunları yapması gerekenler ebeveynlerdir. Bu açıdan, bilgisayar başındaki çocukların izlenmesine hatta gözetlenmesine destek veriyorum.

Bilgisayarlar için deliren insanlar bulmuşsanız ve eğitimin bu ortamdan çok iyi verileceğini biliyorsanız artık duramazsınız ve durmamalısınız da. Bakın el neler yapıyor:

Bilgisayar oyunlarının eğitimde kullanılması İngiltere’deki üç orta dereceli okulda test edilecek…

Civilization gibi tarihi öğelere sahip strateji oyunları okullara girmeye aday. Eğitim kurumlarına destek veren Futurelab ve oyun sektörünün en büyük kuruluşlarından Electronic Arts (EA) tarafından finanse edilen proje üç sene boyunca sürdürülecek. Bilmeyenlere bir açıklama yapalım: Electronic Arts, en büyük oyun üreticilerden biridir. “Gelecek ay, üç okulda başlayan denemelerin programlı bir şekilde bütün Avrupa’ya yayılması planlanıyor.”

Proje, bir yandan öğretmenlerin eğitimde video oyunlarını nasıl kullanabileceklerini görmeyi hedeflerken, diğer yandan da oyun geliştiricilerin ürünlerinin eğitim alanındaki potansiyel kullanım alanlarını öğrenmelerini amaçlıyor.

Hem eğitim, hem eğlence…
Proje, sadece okullarda geleneksel olarak kullanılan eğitim amaçlı multimedya oyun yazılımlarına değil, öğrencilerin evlerinde eğlence amacıyla oynadıkları ticari oyunların da sisteme dâhil edilmesini öngörüyor.

Aslında bilgisayar oyunlarının okullarda kullanılması fikri yeni değil. İngiltere’de 1990’ lı yılların başından bu yana eğitim amaçlı yazılım paketleri okullarda kullanılıyor. Ancak yakın zamana kadar eğitim amaçlı yazılımlar ve bilgisayar oyunları arasında kalın çizgiler çekilmesine önem veriliyordu.

EA şirketi, destek verdikleri proje için zamanın artık uygun olduğunu savunarak “Bilgisayar oyunları beyni diğer bütün medyalardan daha yoğun olarak faaliyete geçiriyor. Çocukların bu oyunlar sayesinde çok fazla şey öğrenebileceklerine inanıyoruz” diyor.

Deneme sürecinin gerçekleşeceği okullardaki öğretmenler sınıflarda hangi oyunların oynanacağı konusunda tam kontrole sahip olacaklar. Futurelab ise öğretmenlere oyunlardan en fazla faydayı almak için eğitim metotlarını öğretecek.

Sınıflarda kullanılmaya aday oyunlar arasında Civilization ve Age of Empires gibi tarihi olaylara referans veren strateji oyunları ve gerçek hayat similasyonu olarak tasarlanan Sims gösteriliyor. Daha önce de şehir kurma ve planlama üzerine geliştirilen Sim City adlı oyun İngiltere’de ders olarak sınıflara girmeyi başarmıştı.

Bu arada biliyoruz ki, zaten Hava Harp Okullarında bilgisayar simülasyonlu odalarda sanki gerçekmiş gibi hissedilerek kullanılan uçaklar, ilk denemeler ve sınavlar olarak kullanılıyor. Bilgisayarlar bu kadar hayatımızı ele geçirmişken illa zamanımızı boşa geçirecek işlerle uğraşacak değiliz. Eğitimleri bu ortam üzerinde de uygularsak neler kazanırız acaba?

Volkan Tolga
İstanbul - 20.09.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail