Cep Telefonundan Dijital Tv İzlemek


Cep telefonundan radyo dinleyebiliyoruz, ama televizyon izlemek ayrı bir keyif olacağı için sabırsızlıkla bekliyoruz. Gerçi operatörlerin bazı spor paketlerine üye olanları, futbol maçlarının gollerini gönderiyorlardı. Fakat bu, sürekli, kesintisiz, yüksek çözünürlüklü ve online-eşzamanlı  bir seyir olacak. Bunun için şu sıralar yürürlükte olan teknolojilerin adı DMB (Digital Media Broadcasting) ve DMB-H (Digital Video Broadcast-Handheld) olarak koyulmuş.
Uydu üzerinden DMB (Digital Media Broadcasting) servisi, bu yılın ikinci yarısında Güney Koreli kullanıcıların hizmetine sunuldu. Cep telefonu veya notebook gibi taşınabilir cihazlardan uydu üzerinden yapılacak özel yayınlar sayesinde televizyon ve radyo yayınlarının izlenebilmesini sağlayan servis yayına başladığı ilk iki hafta içerisinde 20.000 üyeye ulaştı.

DMB servisinden yararlanabilmek için kullanıcılar 13$ civarında aylık ücret ödemek zorundalar. Üyeler, televizyon ve radyo servislerinden “uyumlu cihazları almaları şartı” ile yararlanabiliyorlar. Önümüzdeki beş yıl içinde servisten yararlanmaya başlayan üye sayısının 5.5 milyona ulaşması planlanıyor.

Operatörler, yıl sonuna kadar Güney Kore'de uydu sinyallerinin zayıf kaldığı tünel, yüksek apartmanlardan dolayı sinyallerin zayıfladığı sokak veya cadde gibi alanlara 4,600 kadar sinyal tekrarlayıcı ünite yerleştirmeyi hedefliyor. Uydu sinyalleri çeşitli engeller nedeni ile her alanda aynı güçte yayılamadığından yayın kalitesinin sabit kalabilmesi için tünel gibi kapalı alanlarda tekrarlayıcılara gerek duyulmaktadır.

Kore'li telefon üreticileri Pantech, LG ve Samsung, oldukça büyük yatırımların söz konusu olduğu uydu bazlı DMB servisini destekleyen ürünlerini pazara sunmuş bulunmaktalar ve yeni ürünler üzerinde geliştirme çalışmaları devam ediyor. Uydu bazlı yayın, karasal yayına göre birçok avantaj içeriyor. Kapsama alanı bakımından oldukça geniş bir alana tek seferde hizmet verebilen uydu bazlı DMB, görüntü ve ses kalitesi olarak da karasal rakibine nazaran çok daha üstün. Yüksek çözünürlükteki video görüntüleri ve CD kalitesinde ses yayını uydu üzerinden kullanıcılara kolay bir şekilde ulaştırılıyor.

Mobile cihazlardan net, sürekli video akışı ve CD kalitesinde ses yayını imkanı sunan DMB teknolojisi oldukça büyük potansiyel içeriyor. 11-12 video kanalının ve 20 radyo kanalının yayın yaptığı DMB servisleri, yeniliklere devamlı açık olan ve hızlı tepki veren mobile pazarda kullanıcıların ilgisini epeyce çekecek.

Güney Kore'de durum böyleyken, geçtiğimiz günlerde Avrupa, cep telefonları ve taşınabilir cihazlara video aktarımı için kendi standardını belirledi. DVB-H (Digital Video Broadcast-Handheld) bildiğimiz televizyon istasyonlarından yapılan analog yayın mantığında olduğu gibi cep telefonu operatörlerinin baz istasyonları vasıtasıyla dijital video yayını yapması esasına dayanmakta. MPEG4 formatında sıkıştırılmış bilgiler 240Kbps gibi bir hızla taşınabilir cihazlara aktarılıyor. Yayın noktadan noktaya yapılmadığı için herhangi bir bant kullanım sorunu veya sıkışıklık yaşanmadan herkese eşit bir şekilde hizmet verilebiliyor. Yayın, baz istasyonlarından her yöne doğru dijital olarak kodlanmış veri paketleri halinde yapılmakta ve uyumlu cihazlar bu sinyalleri alıp veri paketlerini anlamlı videolara dönüştürüyor.

Güney Kore'de kullanılan uydu bazlı DMB gibi uydu maliyeti getirmeyen uygulama, Avrupa’da O2 gibi büyük cep telefonu operatörleri tarafından da kabul görmüş durumda ve Nokia, SonyEricsson, Motorola, Nec, Samsung gibi firmaların 2006 yılında DVM-H uyumlu cihazlarının piyasada olması bekleniyor. O2 ilk olarak tam yayına geçmeden önce Nokia'nın TV Phone modellerinden test kullanıcılarına dağıtarak servisi sınayacak. Kullanıcıların, 20'den fazla kanalın yer alacağı DVB-H için 12 Avro (Euro) gibi bir ücret ödemeleri gerekecek.

Mobile teknolojiler hızla gelişmekte ve 2006 yılında yetenekleri git gide artan cep bilgisayarı ve cep telefonlarının yapabildikleri şeyler arasında yeni geliştirilebilir teknolojiler ile dijital televizyon izletmek de eklenecek. Bunun yanında artık eskimiş durumda olan kameralı telefonlardan fotoğraf çekip arayan arkadaşımızın isminin arkasına yerleştirmek ya da, telekonferans yerine görüntülü konuşmalar da yapabilmeye olanak sunan videokonferans da bizim için çok uzak değildir. Sabırla bekleyip görelim, 2006’ da neler neler olacak?

Kaynaklar:
www.donanimhaber.com

 

İstanbul - 14.06.2005
http://sufizmveinsan.com

 

 


Üst Ana sayfa e-mail