Bazen tıkanırız bilgisayar başında, yapacak bir şey bulamayız, sanki bütün programları kullanmış ve suyunu çıkarmış gibiyizdir; her deneyişimizde eskiden kullandığımızda bize zevk veren bilgisayarın artık ne tadı kalmıştır ne tuzu. Keza internetten de aynı derecede bıkmışızdır. Sörf yapacak site yok gibidir. Nereye gitti dünyadaki bunca site, hiçbirini hatırlamıyor muyum dersiniz? Artık yenilik aramaya başlamışsınızdır, değişik ve kullanmaktan hoşlanacağınız programlar bulma zamanı gelmiştir. Bu yazıda belki de aradığınızı bulacaksınız. İnternette en çok aranan on programı kısaca işledikten sonra, bilgisayarınıza kurmak artık sizin için şart olacaktır.

1- Music City Morpheus Prewiev Edition

Morpheus, muhtemelen adını Matrix filmindeki karakterden almıştır; çünkü programın karakteri de filmdeki Morpheus karakteri ile benzerlik gösteriyor. Programı aslında çoğunuz biliyorsunuzdur. Binlerce insanın bilgisayarına kurduğu ve bilgilerini dünya Morpheus kullanıcılarına paylaştırdığı global bir programdır. Bir çok müzikseverin kullandığı bir programdır ve gerçekten de ihtiyaçlarımıza bazen çok iyi çare bulabiliyor, kendimden biliyorum. İnternet üzerinde bedava MP3 dağıtan web sitelerinin artık paradan başka şey düşünmez oldukları zamandan sonra, Morpheus imdadımıza yetişti hem de daha iyi bir hizmetle. Aradığımız parçayı sadece ismini yazarak bir çok yerde bulabiliyor ve indirebiliyorduk. O ilk kullandığımız zamanları unutmak mümkün değil.
www.musiccity.com

2- Offline Commander

Eğer internetin yazılı kaynaklarından faydalanan biriyseniz, bu program tam size göre. Bu program sayesinde aynı anda yüz tane  web sitesi görüntüleyip, offline (internet’ e bağlı olmadan) olarak dolaşabilirsiniz. İnternet Explorer ya da Netscape Navigator tarayıcılarındaki sık kullanılan siteleri (Internet Explorer’ da Favorites, Netscape Navigator’ da Bookmarks olarak görünür), offline gezintiye hazırlayabilirsiniz, sayfa içersinde yer alan elementleri (resim, linkler vb.) dilediğinizce sınırlayarak offline sörf için kopyasını oluşturabilirsiniz. Üstelik o web sitesi eskisinden çok daha hızlı ekrana gelir.
www.zylox.com

3- Zone Alarm 2.6.362

Adından da anlaşılabileceği gibi, koruma nitelikli bir program. İnternetten bilgisayarınıza girmek isteyenleri engelleyebilen bir program. Zone AlarmPro sürümünde ise, e-postalarınıza bile koruma sağlanıyor. Windows XP, sizlere bir güvenlik duvarı sağlıyor. Ancak, güvenlik uzmanları tarafından yapılan açıklama, bunun yetersiz olduğu yönündeydi. Zone Alarm’ın internet sitesinden bedava sürümünü bulabilirsiniz.
www.zonelabs.com

4- Winzip 8.1

Bu programı da tanımayanınız yoktur herhalde. Yine de anlatayım. Dosya boyutu büyük olan dosyaları küçültmenizi ve bölmenizi sağlıyor. Böylece işyerinden evinize taşımak istediğiniz fakat boyutunun diskete sığamayacak kadar büyük olan dosyaları bölerek birkaç diskete almanızı sağlar. Ayrıca internette dosya indirirken görürüz ki, hemen hepsi zip’lenmiştir. Böylece indirdiğiniz dosya sizin için daha az zaman kaybına neden olur. Bu yeni sürümünde TAR ve TGZ formatındaki dosyaları açabiliyorsunuz. Ve Xp’ de çalışıyor.
www.winzip.com

5- Webshots Desktop

Bilgisayar kullanırken ve kullanmazken görsel zevkleri tatmanın bir başka adı. Programı kurduğunuzda örnek olarak yüklediği resimlere bakmanız onu sevmeniz için yeterli bir neden. Sonrasında internet sitesinden indirdiğiniz farklı tarzlardaki resimler sizin için belki de fazla gelecektir. Programı kullanarak masa üstünüze harika resimler koyabiliyorsunuz. Ve Ekran koruyucu da yapabiliyorsunuz. Ayrıca İki bin bedava resim de var. Ne dersiniz?
www.webshots.com

6- Easy CD Ripper

Müzik Cd’ nizde bulunan parçaları, MP3, Wma, Vqf, OGG formatlarına çevirebilirsiniz.
www.8to32.com

7- Audio Catalyst

Bir file converter programı daha. Bu programı ben sadece MP3 yapmak için kullandım ve gerçekten de hoş bir program. Dilerseniz, yaptığınız Mp3’ leri kopyalayacağı klasörü değiştirebilirsiniz. Çevirimi yapmak için parçaları seçip Grab butonuna tıklamanız yeterli.
www.audiocatalyst.com

8- MSN Messanger

MSN mesajlaşma programının en önemli noktası bence, e-postalarınızı kontrol ederken listeye aldığınız e–posta arkadaşlarınızla chat yapma imkanı doğmuş olması. Icq kullanımını biraz azaltıyor. Çünkü Icq’ da bulunan, chat arkadaşı arama gibi özellikleri de var Msn Messanger’ ın.
www.microsoft.com

9- Ad-aware 5.62

Casus yazılımların (spyware) günden güne artmasıyla birlikte, son kullanıcıların dikkatini çeken spyware avcısı Ad-aware, henüz dişli bir rakibinin bulunmaması yönünden rahat günler geçiriyor.
www.lsfileserv.com

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 18.03.2003

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail