Evrendeki Kara Sır


Yılın ilk 10 bilimsel gelişmesinden ilki, evrenin yüzde 73'ünün 'kara enerji'den oluştuğu keşfi. 'Kara enerji' yayılma halinde...

Bilim dergisi Science, bu yılın en önemli bilimsel 10 gelişmesini sıralarken bir numara, evrenin yüzde 73'ünün 'kara enerji'den oluştuğu keşfi.
Astronomlar, son teknoloji teleskoplarla gözlemleyebildikleri, her birinde ortalama 200 milyar yıldız bulunan 200 milyar galaksiyi incelerken, Science dergisi bunun tüm kozmosun sadece yüzde 4'ünü oluşturduğunu hatırlatıyor. Evrenin yüzde 23'ünün 'kara madde'den oluştuğu, bu bilinmez maddenin, gözlemlenebilen uzay içerisindeki tüm galaksilerdeki tüm yıldızlarda bulunan atomların ağırlığından fazla olduğu biliniyordu. Keşif, kalan yüzde 73'lük kısmı oluşturan 'madde, radyasyon ya da başka bir şey olmayan' bilinmez gücün 'kara enerji' diye tanımlanması oldu.

Neden oluştuğu bilinmiyor
Astronomlar bu gücün, yer çekimine rağmen evrenin artan bir hızla parçalanarak yayılmasına sebep olduğunu ortaya koydu. Uzmanlara göre kara enerji kainatta değişmez bir şekilde yayılıyor ve varlık belirtisi göstermiyor. Neden oluştuğu ise bilinmiyor.


İstanbul - 20.12.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail