Evinizde Sinema Var mı?

Sinema salonlarının inandırıcılığını, atmosferini, görüntüsünü ve sesini evinize taşımak, her geçen gün daha mümkün ve daha basit hale geliyor değil mi? Özellikle, son teknoloji ürünlerinin hemen her yerde bulunmasıyla, artık hafta sonlarını bundan sekiz-on sene önceki gibi piknik yapmak, lunaparka gitmek yerine, çeşitli teknoloji alış-veriş merkezlerini gezerek değerlendiriyoruz. Saatlerce cep telefonlarına, dijital kameralara, projeksiyon aletlerine bakıp, soruşturmak, bütün hafta sonumuzun o tür yerlerde geçip gitmesi artık işten bile değil.

Herkesin başına gelmiştir, paramız yetmediğinde bile bir yerlerden borç-harç bularak ya da kredi kartımıza yüklenerek bu aletlerden almayanımız var mı? Tabi fiyatların düşmesi ve yapılabilirliklerin çoğalması da (örneğin; cep telefonları) genç nüfusumuzu adeta baştan çıkarıp bu çılgınlığı yapmasına neden olabiliyor. Kimi, aletlerin özelliklerine takılıyor, kimi tasarımına, kimi fiyatların düşmesi ile açılan pazara yenik düşüyor.

Sinema seyretmek, aslında yorucudur çoğu zaman. Arkadaşlar çağırılacak, film seçilecek, seanslar takip edilip en uygun olanı seçilecek, sinema salonu seçilecek, çıkınca ne yapılacağı düşünülecek vesaire vesaire... Tüm bunlar bir sürü enerji kaybetmenize neden olacak ve beyniniz boşuna yorulacak. Tabi bu söylenenler, nelerin neler için göze alınacağına bağlı. Bu kavram da görecelidir; mesela ben her hal-ü kârda sinemaya gitmeyi yeğlerim. Evde oturmak, istediğin zaman filmi durdurup rahatça tuvalete gitmek, filmi seyrederken istediğin kadar yiyeceği hiç para harcamadan yemek, ses sistemine bakıp bakıp övünmek gibi bir seçeneğim olsa da ben gene sinemaya gitmeyi isterdim. Fakat insanların her zaman bunları yapma imkânı bulunmadığından alternatifleri deniyorlar ve bu alternatiflerin en iyisini bulmalılar. En iyisi ise evimize bir seyyar sinema kurmaktır.

Sistem Nasıl Kurulacak?

Önce bir video oynatıcı olmalı. Bunlar tabi ki: VCD ya da DVD oynatıcılardır (DVD player). İkinci olarak bir televizyon, son olarak da kaliteli bir ses sistemi olmalı. Duymuşsunuzdur, bunlara Home Theatre deniyor ve filmlerin ses kalitesini oldukça yüksek veriyorlar.

VCD oynatıcıları yazmış olmama rağmen kesinlikle tavsiye etmem. Eğer DVD Player’ lar pahalı geliyorsa VCD player almak yerine DVD’ ler için kampanyaları beklemenizi tavsiye edebilirim. Zaten artık VCD filmler pek rağbet görmemekle beraber, DİVX denen yeni bir format ortaya çıktı ki VCD’ nin pabucunu çoktan dama attı. Bilgisayarı olanlar bu deneyimden yararlanmış olabilirler. Ama bu formatla hazırlanmış playerlar piyasalara pek hakim görünmüyor şu anda. Sadece bir reklamda Vestel’ in bu formatı kullandığını gördüm.

Bir kere DVD kalitesinin yanında VCD’ nin sözü edilmez. Onu bir kenara bırakalım. DİVX ise yaklaşık %80 oranında DVD kalitesine yetişebiliyor. Ama hem şu anda sadece bilgisayarlarda çalıştığından, hem de DVD’ nin daha iyi oluşundan böyle bir seçimi öngördük. DVD satın alırken VCD ve SVCD oynatabilir olmasına dikkât edin. Diğer bir dikkât edilecek nokta; dijital ses çıkışına izin vermesi, mümkünse optik çıkışlı olmasıdır. Bir de Region-free ve Multi-region gibi kavramlar vardır. Bunlar DVD Player’ ın her DVD filmini oynatabilmesi açısından önemlidir. Bu konuları iyice bir sorun.

Televizyonlar ise, hepsini baştan alacağınızı düşünerek söylüyorum; sıralama, büyük ekranlar, plazma TV’ ler, Projeksiyon cihazları şeklinde olmalı. Plazma TV’ ler yüksek çözünürlük oranıyla oldukça hoş televizyonlardır. Projeksiyon cihazları ise ayrı bir hikâye. Filmleri duvarınıza ya da bir perdeye aktararak en gerçekçi sinema kalitesini böylelikle yakalayabilirsiniz. Fazla para ödemekten kaçınmıyorsanız, projeksiyon cihazları sizin için tek alternatiftir.

Ses sistemleri ise, Dolby Digital 5.1 diye anılan bir bass ses üretici ile ondan daha ufak, beş adet hoparlörden oluşan sistemden başlayıp daha iyilerine kadar paranızın yettiği ölçüde alabilirsiniz. Bu ufak hoparlörler, uzun kablolarıyla evin her köşesine uzar ve genelde koltukların hemen dibinde dururlar. Böylelikle ses evin her yerinden gelir.

Araştırma Siteleri:
www.arcelik.com.tr
www.philips.com.tr
www.sony.com.tr
www.teknosa.com.tr
www.vestel.com.tr

 

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 20.01.2004

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail