Fareler Mars'a Gidecek Mousetronot Olacak

Ay’ a ilk giden canlının maymun olduğunu hepimiz biliyoruz. Neil Armstrong ise daha sonradan gitmiştir ve farklı olarak ay yüzeyinde birkaç adım yürümüştür. Şakayı bir yana bırakırsak ve her şakada bir gerçek payı olduğunu düşünürsek, buradaki gerçek, bir maymunun ve bir köpeğin Ay’ a daha önceden gittiğidir. Her ne kadar bazı durumlardan sürekli olarak yakınsak da insanoğlu sürekli  bir şeylerin peşinden koşuyor ya da koşturuluyor.

Hayat boyu sorunlarıyla uğraşan insanların bu sorunlar dışında bir dünya düşünmesi zor gibi. Hayatlarında bu sorunlar dışındaki şeylerle karşılaşan insanların da onları anlaması güçtür. Ve bunlara çare bulmak gibi bir düşünce akılarından geçmeyebilir. Değişik amaçları, değişik uğraşları vardır.  Fakat, bu iki yaşantı birleşik bir halde, insanoğlu dediğimiz topluluğu oluşturuyor. Kimi, sorunlarına çare ararken kimileri de araştırmalarına kaynak arıyor. Bazısı yaşadığı yerden fareleri kovmaya çalışırken bazısı da fareleri yetiştirip uzaya göndermeye çalışıyor.

Bir ara gazetelerde Astronot’ lar var, ‘Kozmonot’ lar var Çin  de uzaya adam gönderecek ve adı Taykonot olacak diye bir haber vardı. Hiç düşündünüz mü Türkler uzaya adam gönderse adı ne olacak? Eminim öyle bir durumda bile birçok sorun çıkacaktır isim hakkında. Türkonot olabilir mi? Bu gidecek farelerin ismi de İngilizcesi ile tabi ki, “Mousetronot” olabilir.

ABD’ li bilim adamları, insanları Mars yolculuğuna hazırlayabilmek için bir program kapsamında 15 fareyi kapsülle Dünya yörüngesine gönderecek. “Fareler için küçük, insanlık için büyük bir adım” diye konuşan bilim adamları, daha önce de farelerin uzaya gönderildiğine dikkât çektiler. Bilim adamları 'mousetronot' ların 1957’ de Rus’ ların Sputnik-2 uzay aracı ile uzaya gönderdiği ‘Laika’ adlı köpeğin izinden gideceğini açıkladılar. 1 metre boyundaki uzay aracı içinde uzaya fırlatılacak 15 fare dünyaya yakın bir yörüngede 5 hafta boyunca dönecek. Bu süre içersinde Mars' ın Dünya' nın üçte biri oranındaki yerçekiminin memelileri nasıl etkileyeceği konusunda araştırmacılara çok önemli bilgiler verecekler.

Bu çalışma, farelerin uzaya ilk gönderilmesi olmasa bile, herhangi bir memelinin uzunca bir süre sınırlı bir yerçekimi ortamında yaşayacağı ilk deney gerçekleşmiş olacak.  Bugüne kadar yerçekimiyle ilgili tek bilgi, Apollo astronotlarından geliyor. Fare kafeslerinde yerçekimi olmayan bir ortam yaratılarak farelere egzersiz yaptırılacak Ve böylece astronotların başına gelebilecek olası hastalıklar önceden tespit edilebilecek.

2006 Yılında...
Uzay istasyonunda yaşayan astronotlar, yerçekimsiz ortam yüzünden kemik ve kas erimesi gibi ciddi sakatlıklar yaşamışlardı. Mars' a gidecek ilk ekipte de benzer ve hatta daha kötü problemler de olabilir. Bilim adamları henüz sınırlı yerçekiminin bu tür sağlık problemlerine neden olup olmadığını bilmiyorlar. Farelerden oluşan ekip bunun ilk cevabını almamızı sağlayacak. Farelerin 2006 yılında fırlatılacak 'Falcon' uzay aracıyla gönderilmesi planlanıyor.

Biliyorsunuz Mars’ a uzay araçları gönderildi ve araştırma yapıldı. 25 Aralık 2003’te Avrupa’nın Mars’a gönderdiği ilk uzay aracı Beagle 2’nin başarısız iniş denemesinden sonra. NASA’ nın 4 Ocak 2004’ te ‘Spirit’ ve ‘Opportunity’ adı verilen uzay araçları Mars yüzeyine başarılı bir iniş gerçekleştirdiler. Sonradan çıkan sorunları da NASA yetkilileri güzel bir şekilde halletti. Şöyle ki: Yaklaşık iki hafta iletişim kopukluğu yaşanan ve görevine devam edemeyen Spirit uzay robotu ile yeniden iletişim sağlandı ve NASA normale dönmesi için aracın belleğine format atarak bilgisayarı rahatlattı. 224 MB’ lık (megabayt) ‘flash belleği’ çok hızlı doldu ve dosyalar aşırı yüklenme yaratarak yazılımda sorunlara neden oldu. Araç 21 Ocak 2004’ te sinyal vermeyi kesmiş ve kendini sürekli Restart ederek NASA’ yı korkutmuştu. İlerleyen günlerde bu arıza düzelince robot tekrar görevine devam etmeye başlamıştı. Ve şu anda görevini tam olarak yerine getiren Spirit, emeklilik hayatında da çalışmaya devam ediyor. Görev süresi olarak belirlenen 90 günlük süreyi tamamlayan Spirit adlı uzay aracı uzun ömürlü çıktı ve yeni aldığı emirleri uyguluyor.

Kaynak: (aa)

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 27.04.2004

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail