Avrupa Birliği Türkiye Masası eski şeflerinden birinin gizli e-postalarının ele geçirilmesi, gündemi uzun bir süre meşgul etmişti o zamanlar. Oysa e-postaları şifrelenmiş olsaydı, bu durumla karşılaşmayacaktı.

İnternet ortamında dolaşan bilgilerin yüzde yüz güvenliğini sağlayan tek bir yöntem var: Onları “dijital” olarak imzalamak. Yani şifrelemek. Bu sayede sanal ortamda gerçekleşen iletişime siz ve bilgiyi transfer ettiğiniz kişi hariç, hiç kimse ulaşamıyor.

İnternet güvenliğinde son derece önemli bir adım olan e-Güven Altyapısı (e-imza) Projesi, işte bu sistemi Türkiye’ de oturtmayı hedefliyor. Bu proje Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde yürütülüyor. E-imza dört ana hedefe dayanıyor. Gerek bankacılık işlemlerinde, gerekse e-ticarette şifreniz başkasının eline geçebilir. Bu tür bir şifreleme sayesinde kimlik, gizlilik, mesajın içeriği ve inkâr edilememe özelliği sağlanıyor.

Dijital Sertifika
E-imza Projesi’nin uygulanmasıyla, isteyen herkes internetten güvenle alışveriş yapabilecek. Bankalar tarafından müşterilere verilecek dijital sertifika ile kredi kartları numaraları hiçbir tehlike olmaksızın kullanılabilecek.

Sistemin işleyişi çok basit: İki tür şifreleme yöntemi var. Bir tanesi simetrik şifreleme. Burada kişinin kendine ait gizli bir anahtarı var. Yazan da okuyan da aynı anahtarı kullanıyor. Kullanılması düşünülen, PKI adı verilen açık anahtar altyapısı. Açık anahtarı kişilere veya şirketlere yalnızca otorite olan güvenilir kurumlar verebiliyor. Buna “Dijital Sertifika” adı veriliyor. Siz para havale ettiğinizde ve e-posta gönderdiğinizde alıcı, dijital sertifikanız sayesinde onun sizden geldiğini anlıyor. Yani, şifreyi yalnızca gönderen ve alan çözebiliyor.

Bu bahsedilen otoriteyi oluşturmak için TBV beş büyük bankayla anlaştı: Akbank, Koçbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası. Bu oluşumun bir yıl içerisinde gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Şirketin yazılım ve donanım alt yapısı için altı milyon dolarlık bir yatırım gerekiyor.

Özellikle büyük bankalar ilgi gösteriyor; çünkü biliyorlar ki, bu tip güvenli yöntemlerle internet üzerinde ticaret, kredi kartı kullanımı ve internet bankacılığı artacak. Kuruluş aşamasında işler çabuk yürüsün diye yalnızca beş bankayla anlaşılmış. Tabi ki, ilerde masraflara  ortak olarak diğer bankalar da buna eklenebilir.

Bu oluşum kâr etme amacı gütmüyor. E-ticareti artırmayı hedefliyor. TBV yetkilileri, bu işte tekel olmayacaklarını belirtiyorlar. “Sertifika veren birden fazla kuruluş olabilir. Önemli olan, güvenilirlik. Bizim şirketimizin yetki vereceği alt kurumlar da olacak. Böylece onların da sertifika verme yetkisi olacak. Şimdilik sekiz kişilik bir ekiple çalışıyoruz. İlerde alt yapının modernize edilebilmesi için daha fazla teknisyene ihtiyaç duyacağız. Şirketin adı henüz belli değil.” diyorlar.

İstanbul - 05.11.2002
http://sufizmveinsan.com

Kaynak
Milliyet İnsan Kaynakları


Üst Ana sayfa e-mail