Grip aşısının hiç faydası yok.!
 


Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayten Uyan, gribe karşı aşı yaptırmanın hiçbir faydası olmadığını açıkladı. Uyan, "Üst solunum yolu enfeksiyonları kendi kendine geçer. Sağlıklı çocuklara grip aşısı yaptırmak gereksiz" dedi.
Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte özellikle okul çağındaki çocuklarda 'üst solunum yolu enfeksiyonları' denilen viral ajanların olduğu enfeksiyonlara sıkça rastlanmasının doğal olduğunu belirten Uyan, şu bilgileri verdi:
"Bir çocuğun, okul döneminde beş ile sekiz kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi normal. Bu enfeksiyonlar ilaç tedavisine gerek duyulmadan kendi kendine geçer.
Üst solunum enfeksiyonu, burun akıntısı, hafif ateş, kırıklık, halsizlik ve öksürük olarak ortaya çıkar. Hastalığın normal seyri bir hafta ya da 10 gündür. Fazla yüksek ateş olmaz. Kırıklık ve halsizlik yapabilir. Sonra öksürük gelir.
Viral enfeksiyonlar, hastalığa neden olan virüsün cinsine göre iki-üç hafta sürebilir. Asla dört haftayı geçmez. Üst solunum yolu enfeksiyonu denen virüslerin neden olduğu hastalıklar bakteriyal hastalık olmadığı için, antibiyotik kullanmaya gerek yok. Hafif ateş ve kırıklık olduğunda, ağrı kesici ve ateş düşürücü verilebilir. Ayrıca meyve suyu, ıhlamur, adaçayı gibi ılık ve sıcak bol sıvı verilmeli."

İstanbul-18.09.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail