10. Bölüm


KADINLARDA HORMON TEDAVİSİ VE YUMURTALIK KANSERİ İLİŞKİSİ

İsviçreli bilim adamları, kadınlarda hormon tedavisinin yumurtalık kanseri oranının artışının nedeni olabileceğini tespit ettiler. Östrojen kullanımının rahim kanserine  neden olabileceği daha önceden biliniyordu ve bu nedenle hormon tedavisi olarak estrojen yanında progestin de kullanılıyordu. Ancak İsveç’ deki Karolinska Üniversitesi’ nde yapılan çalışmalarda bu östrojen, progestin protokolünün de yumurtalık kanserine neden olabileceği belirlendi. Bu konudaki çalışmalar devam etmektedir.
BBC News Online 03/04/02

YÜZME HAVUZLARI HAMİLELER İÇİN RİSKLİ OLABİLİR

Occupational and Environmental Medicine dergisinde sonuçları yayınlanan bir araştırmaya göre yüzme havuzları, içerdikleri yüksek orandaki kimyasallar nedeniyle hatalı doğum ve düşük riskini arttırabiliyor.Araştırmacılara göre, dezenfeksiyon için klor kullanımı, havuzlarda kloroform gibi karsinojen yan ürünlerin oluşmasına neden oluyor. Bu tip kimyasallar da insanin üretim sisteminde problemlere yol açıyor.
The Independent 04/04/02

SİGARA İÇMEK ZİHİNSEL HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİR

Sigaranın sadece akciğer kanseri ve kalp hastalıklarının değil , zihinsel hastalıkların da nedeni olabileceği konusundaki kanıtlar giderek artmaktadır. Çok uzun zamandan beri şizofreni gibi bazı zihinsel hastalıklara sahip olanlarda daha yüksek oranda sigara içimine raslandığı bilinmekteydi ancak bunun bir neden değil bir sonuç olduğu düşünülmekteydi. Oysa, ABD’de yapılan çalışmaların sonuçlarına göre sigara, doğuştan bu gibi hastalıklara eğilimli olan kişilerde, panik atak, endişe sorunları ve şizofreninin ortaya çıkmasına katkıda bulunmaktadır.
The Times 11/04/02

SAÇ BOYALARININ ZARARI

Bazı saç boyalarının kansere sebep olabileceği konusundaki kuşkular giderek artıyor.Avrupa Birliği bilim adamları saç boyalarının sağlık açısından yüzde yüz emniyetli olduğuna dair kesin birşey söylenemeyeceğini belirtmektedirler. En yüksek risk para-Phenylenediamine içeren koyu renk saç boyalarındadır.  Kozmetik ve Gıda Olmayan Ürünler Teknik Kurulu, Avrupa komisyonunun bu konuda harekete geçmesini istemiştir.
The Daily Express 17/04/02

SİGARA İÇENLER VE KIZ ÇOCUK DOĞUMLARI

Lancet Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre döllenmeye yakın dönemde  sigara içen ebeveynlerin çocuklarının büyük oranda kız olduğu tespit edildi.
BBC News Online 19/04/02

BALIK YAĞI ÖLÜM RİSKİNİ AZALTIYOR

Yağlı balıklarda bulunan omega 3 yağ asitleri düzensiz kalp atışlarını azaltıyor, kolestrolü düşürüyor. Yapılan iki çalışmaya göre her hafta birkaç kez balık yiyen kişilerde kalp hastalıkları ve ölüm riski azalıyor.
www.Mercola.com

http://sufizmveinsan.com
30
.4.2002

 


Üst Ana sayfa e-mail