12. Bölüm


Bilgisayarların Çocuk Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Çocukların üçte biri bilgisayar başında geçirdikleri uzun zaman nedeniyle kalıcı zedelenmelerle karşılaşıyor. Surrey üniversitesindeki uzmanların yaptığı açıklamaya göre İngiltere’deki 11 ila 14 yaş arasındaki çocukların  %36 sı sürekli bel ağrısı çekiyor. Bel ağrısı ile bilgisayar başında geçirilen süre arasında güçlü bir ilişki tespit eden uzmanlar, çocuklarının  bellerini uygun şekilde desteklemeksizin, boyunları eğik bir biçimde ve el bilekleri  gereğinden fazla ileri uzanmış olarak bilgisayar başında uzun süre kalmamaları gerektiği konusunda ebeveynleri uyardılar.
Daily Mail 10/09/02; p.15

Tek Ebeveynli Çocuklar ve Sağlık

Tek ebeveynli çocukların çift ebeveynli olanlara göre %50 oranda daha fazla sağlık sorunları ile karşılaştığı tespit edildi. Civitas organizasyonu tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre tek ebeveynli çocuklar uyuşturucu,alkol ,kumar ve saldırganlığa eğilimli oluyorlar.
The Independent 16/09/02; p.7

Mikrodalga Fırınların Zararları

İsveçli bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre mikrodalga fırınlarda pişirilen yiyecek maddelerinde kanser yapıcı akrilamid maddesi oluşmaktadır. Akrilamid maddesinin varlığını ilk kez tespit eden Stokholm Üniversitesinden Dr.Margareta Tomgvist’e göre bu madde 100 derecenin üzerinde ısıya tabi tutulan gıda maddelerinde oluşmaktadır. Dr. Tomgvist’a göre en sağlıklı yemek pişirme yöntemi kaynatılarak yapılan pişirmedir.
Ananova 05/08/02

Depresyon,Alzheimer Bağlantısı

ABD Chicago’daki Rush Alzheimer hastalığı merkezinde yapılan araştırmalara göre depresyon geçiren kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanma riski daha yüksek.65 yaşın üzerinde 651 kişide yapılan ve 7 yıl süren araştırmanın sonucuna göre,kişinin geçirdiği her depresyon Alzheimer riskini % 20 oranında arttırıyor.
Sağlık için faydalı olan herşey bizleri Alzheimer den de uzak tutuyor. Hem sağlıklı bir yaşam sürmek hem de Alzheimer’dan korunmak için aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz.

Omega 3 yağ asidi içeren gıda maddelerinden tüketin.
Folik asidce zengin olan sebzelerden bol bol yiyin.
Alüminyum ve cıva dan uzak durun
Bol bol egzersiz yapın
Vitamin E gibi antioksidanlardan kullanın.
Ananova 13/08/2002

Grip Aşıları

Zamanımızın en tanınmış immünogenetikçi ve biolologlarından  Dr. Hugh Fudenberg’ e göre 1970 ve 1980 yılları (Çalışma sadece bu yıllarda üretilen aşılar üzerinde yapılmıştır)arasında birbiri ardısıra 5 grip aşısı yaptırmış olan bir kişi, 1 veya 2 aşı yaptıran kişiye göre 10 kat daha fazla oranda Alzheimer hastalığına yakalanma riski ile karşı karşıyadir. Dr. Fudenberg’e açıkladığına göre sebep o yıllarda üretilen grip aşılarının(çocuklukta yapılan aşıların çoğu da)cıva ve alüminyum içermesidir. Vücutta biriken cıva ve Alüminyum beyinde hasara yol açmaktadır. Grip aşıları yaklaşık 25 mikrogram cıva içermektedir. Cıvanın toksisite sınırı ise 1 mikrogramdır.
Netdoctor.co.ok  08/2002

http://sufizmveinsan.com
08
.10.2002

 


Üst Ana sayfa e-mail