15. Bölüm


Mobil telefonlardan yayılan radyo dalgalarının kanser hücrelerinin çoğalma hızını arttırdığı tespıt edildi. National Research Council deki Italyan hükümeti araştırmacıları,mobil telefonların yaydıkları radyo dalgalarının,kanserli hücreleri önce öldürdüğü ancak 48 saat sonra tekrar hızla çoğalmalarına sebep olduğunu tespit etti. Araştırma sonucuna göre mobil telefonlar kansere neden olmuyor ancak mevcut kanser hücrelerinin çoğalma hızını arttırıyor.

Haftada en az bir kez balık ürünü yiyen ileri yaştaki kişilerin, Alzheimer ve diğer bunama türü hastalıklara yakalanma şansının azaldığı tespit edildi. British Medical Journal’da yayınlanan  araştırma raporunda belirtildiğine göre, araştırmacılar 68 yaş ve üzerindeki 1674 kişiyi 7 yıl süre ile kontrol altında tuttular. Bu kişilerin ne sıklıkta et yada balık yedikleri ve kişilerin zihinsel kapasiteleri araştırma öncesi ve sonrasında test edildi ve sık olarak deniz mahsulleri tüketen grupta bunama riskinin ciddi olarak azaldığı tespit edildi.

The Daily Telegraph 25/10/02; p.14

FLORÜR  İÇEREN KARIŞIMLAR YASAKLANIYOR
Sağlık nedenlerinden ötürü Belçika diş çürümesini engelleyen florür içeren karışımların satışını yasakladı.  Fransa, osteoperoz tedavisinde kullanılan sodyum florür’ü piyasadan çekti. Irlanda ise sularda bulunan florür seviyesini düşürmeyi planlıyor.  Ancak florür ve sağlıkla ilişkisi hakkında yeterli araştırmalar yapılmadığı için İngiliz bilim adamları içme suyuna florür karıştırılması ile ilgili olarak daha detaylı araştırmalar yaptılar. Bu konu ile ilgili Tıbbi Araştırmalar Kuruluda bir rapor hazırlamıştır.

www.Mercola.com

ABD SENATOSU CİVALI TERMOMETRE SATIŞINI YASAKLIYOR
5 Eylülde Senato vücut ateşini ölçmek için kullanılan civalı termometrelerin satışını yasaklamak için çevreyi kirlettiği gerekçesi ile oylama yaptı. Çevre Koruma Derneği nin hesaplarına göre yılda ortalama 17 ton civa katı atık olarak tıbbi civalı termometrelerden yayılıyor.

Bunu engelleyebilmek için tüm ülkede civalı termometrelerin satışının yasaklanıp tüketicinin elindeki  mevcutlarında dijital modeller veya diğer alternatiflerle değiştirilmesi hedefleniyor.

Civa Politikası Projesinin başkanı olan Michael Bender’e göre ‘’Termometreler de bulunan 1gr mercury 20 acre lık bir gölü kirletmek için yeterli’’ oluyor.
Şimdilik 10 eyalette civalı termometre satışları yasaklandı, ancak hedef  bunun tüm ülke geneline yayılması ve de civa tehdidini azaltabilmek, civanın dünya üzerindeki dolaşımını tesbit edebilmek ve de civa tehdidini azaltabilmek için  bu çalışmanın tüm dünya geneline yayılmasıdır.

www.Mercola.com

Amerika Birleşik Devletlerinde yayınlanan raporlara göre domuz eti akut Hepatit E’nin sebebi

Mayo Klinik tarafından yayınlana bir rapora göre Hepatit E virüsü (HEV) dünya üzerinde  hepatit a ve b virüsleri haricindeki hepatit salgınlarının sebebi.

62 yaşında Minnesota’lı bir erkekte akut Hepatit E tesbit edildi ve bu hem harciğer biopsisi hem de klinik bulgularla doğrulandı.   Ancak, enfeksiyonun kaynağı tanımlanamadı, ancak adı geçen şahısn bir Kaliforniya restoraninda yemek yediği ve de buradaki işçilerin Hev taramasından geçirilmediği saptandı.   Düzenli olarak HEV  görülen bir bölegedn gelen herhangi bir kişide HEV enfeksiyonu olasılığı mutlaka dikkate alınmalıdır. Özellikle hepatit  A, B ve C  için yapılan testler negative çıktıysa bu olasılık daha da önem kazanmaktadır.

Nisbeten daha ılıman iklimlere sahip olan bölgelerde Domuz akut hepatit için bir  depo gibidir.  Amerika da domuzlardan alına örneklere göre Hepatit E  hayvanlardan geçmekte ve de onu misafir eden hayvan gruplarından  biriside  domuz nüfusudur.

www.Mercola.com

http://sufizmveinsan.com
11
.12.2002

 


Üst Ana sayfa e-mail